ANTINEVRALGIC FORTE

国: ルーマニア

言語: ルーマニア語

ソース: ANMDM (Agentia Nationala a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale)

即購入

製品の特徴 製品の特徴 (SPC)
18-11-2021
公開評価報告書 公開評価報告書 (PAR)
16-11-2021

有効成分:

COMBINATII

から入手可能:

ZENTIVA S.A. - ROMANIA

ATCコード:

N02BA51

INN(国際名):

COMBINATII

医薬品形態:

COMPR.

処方タイプ:

OTC

製:

SANOFI ROMANIA S.R.L. - ROMANIA

治療群:

ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ACID SALICILIC SI DERIVATI

製品概要:

11150/2018/08 Cutie cu 2 blist. PVC-PVdC/Al-hârtie x 12 compr.; 11150/2018/07 Cutie cu 2 blist. PVC-PVdC/Al-hârtie x 10 compr.; 11150/2018/06 Cutie cu 1 blist. PVC-PVdC/Al-hârtie x 12 compr.; 11150/2018/05 Cutie cu 1 blist. PVC-PVdC/Al-hârtie x 10 compr.; 11150/2018/04 Cutie cu 2 blist. PVC-PVDC/Al x 12 compr.; 11150/2018/03 Cutie cu 2 blist. PVC-PVDC/Al x 10 compr.; 11150/2018/02 Cutie cu 1 blist. PVC-PVDC/Al x 12 compr.; 11150/2018/01 Cutie cu 1 blist. PVC-PVDC/Al x 10 compr.

情報リーフレット

                                AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR.
11150/2018/01-02-03-04-05-06-07-08 _Anexa 1 _ PROSPECT
PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR
ANTINEVRALGIC FORTE COMPRIMATE
acid acetilsalicilic/paracetamol/cafeină
CITIŢI CU ATENŢIE ŞI ÎN ÎNTREGIME ACEST PROSPECT ÎNAINTE DE A
ÎNCEPE SĂ LUAŢI ACEST MEDICAMENT,
DEOARECE CONŢINE INFORMAŢII IMPORTANTE PENTRU DUMNEAVOASTRĂ.
Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest
prospect sau indicaţiilor medicului
dumneavoastră sau farmacistului.

Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii
sau recomandări.

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest
prospect. Vezi pct. 4.

Dacă după 3-4 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai
rău, trebuie să vă adresaţi unui
medic.
CE GĂSIŢI ÎN ACEST PROSPECT:
1.
Ce este Antinevralgic Forte şi pentru ce se utilizează
2.
Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Antinevralgic Forte
3.
Cum să luaţi Antinevralgic Forte
4.
Reacţii adverse posibile
5.
Cum se păstrează Antinevralgic Forte
6.
Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1.
CE ESTE ANTINEVRALGIC FORTE ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ
Antinevralgic Forte este un analgezic, reduce febra şi este un
medicament cu efect antiinflamator
(antiinflamator nesteroidian/analgezic).
Antinevralgic Forte conţine trei substanţe active: paracetamol, acid
acetilsalicilic şi cafeină.
PARACETAMOLUL
ameliorează durerea şi reduce febra.
ACIDUL ACETILSALICILIC
ameliorează durerea, reduce
febra şi are efecte antiinflamatorii.
CAFEINA
contracarează simptomele de oboseală, promovează
motivaţia şi performanţa mentală. Scurtează timpul până la
începutul acţiunii acidului acetilsalicilic şi
paracetamolului şi, de asemenea, potenţează efectele lor.
Această combinaţie de substanţe active are efect ad
                                
                                完全なドキュメントを読む
                                
                            

製品の特徴

                                1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR.
11150/2018/01-02-03-04-05-06-07-08_ Anexa 2_
_ _
_ _REZUMATUL CARACTERISTICILOR PRODUSULUI
REZUMATUL CARACTERISTICILOR PRODUSULUI
1.
DENUMIREA COMERCIALĂ A MEDICAMENTULUI
Antinevralgic Forte comprimate
2.
COMPOZIŢIA CALITATIVĂ ŞI CANTITATIVĂ
Fiecare comprimat conţine acid acetilsalicilic 250 mg, paracetamol
250 mg şi cafeină 50 mg.
Excipient cu efect cunoscut: fiecare comprimat conţine lactoză
monohidrat 21,83 mg.
Pentru lista tuturor excipienţilor, vezi pct. 6.1.
3.
FORMA FARMACEUTICĂ
Comprimat
Descriere: Comprimate oblongi, biconvexe, de culoare albă până la
aproape albă, cu dimensiunile
16 x 8 mm, fără linie mediană.
4.
DATE CLINICE
4.1
INDICAŢII TERAPEUTICE
Pentru adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste:

pentru tratamentul acut al cefaleei uşoare sau moderate în
episoadele de migrenă cu sau fără
aură,

pentru tratamentul cefaleei de tip tensional.
4.2
DOZE ŞI MOD DE ADMINISTRARE
Doze
_Adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste _
Doza uzuală este 1 - 2 comprimate de Antinevralgic Forte
(corespunzător la acid acetilsalicilic
250 - 500 mg, paracetamol 250 - 500 mg şi cafeină 50 - 100 mg) de
până la de trei ori pe zi dacă este
nevoie. Intervalul dintre două doze trebuie să fie cel puţin 4 ore.
Doza maximă zilnică este de 6 comprimate în 24 ore (corespunzător
la acid acetilsalicilic 1500 mg,
paracetamol 1500 mg şi cafeină 300 mg).
_Copii şi adolescenţi _
Medicamentul nu este destinat copiilor cu vârsta sub 12 ani.
_Grupe speciale de pacienţi: _
_ _
_Insuficienţă renală _
La pacienţii cu funcţie renală alterată, se recomandă creşterea
intervalului dintre doze. În caz de
insuficienţă renală moderată (clearance-ul creatininei 30-50
ml/min), intervalul minim între două doze
2
ar trebui să fie de 6 ore. Antinevralgic Forte este contraindicat în
caz de insuficienţă renală severă
(clearance-ul creatininei < 30 ml/min).
_Insuficienţă hepatică _
Este recomandabil să nu se admi
                                
                                完全なドキュメントを読む
                                
                            

この製品に関連するアラートを検索

ドキュメントの履歴を表示する