A-ferin HOT pulbere pentru solutie orala 500 mg + 60 mg

País: Moldàvia

Idioma: romanès

Font: AMDM (Agenţia Medicamentului şi Dispozitivelor Medicale)

Compra'l ara

ingredients actius:

Paracetamolum + Pseudoephedrinum

Disponible des:

Bilim Pharmaceuticals A.S.

Codi ATC:

N02BE51

Designació comuna internacional (DCI):

Paracetamolum + Pseudoephedrinum

Dosis:

500 mg + 60 mg

formulario farmacéutico:

pulbere pentru solutie orala

Unidades en paquete:

N10

tipo de receta:

Fara reteta

Fabricat per:

Bilim Pharmaceuticals A.S. (prod.: Bilim Pharmaceuticals A.?., Turcia)

Data d'autorització:

2014-02-24

Informació per a l'usuari

                                Certificat de înregistrare a medicamentului – nr. 20422
din  24.02.2014 
Anexa 1 
 
Ministerul Sănătăţii al Republicii Moldova 
INSTRUCŢIUNE PENTRU ADMINISTRARE 
 
A-FERIN
®
 HOT  
PULBERE PENTRU SOLUŢIE ORALĂ 
 
DENUMIREA COMERCIALĂ 
A-ferin
®
 Hot  
 
DCI-UL SUBSTANŢELOR ACTIVE 
Paracetamolum 
Pseudoephedrini hydrochloridum 
 
COMPOZIŢIA  
Fiecare plic (6 g) conţine: 
_substanţe active:_ paracetamol 500 mg,
clorhidrat de pseudoefedrină 60 mg; 
_excipienţi: _galben de chinolină, dioxid de titan,
aromă de lămâie, aspartam (E951), 
sorbitol (E420), acid citric, citrat de sodiu dihidrat,
syloid 244, manitol (E965).. 
 
FORMA FARMACEUTICĂ 
Pulbere pentru prepararea soluţiei orale. 
 
DESCRIEREA MEDICAMENTULUI 
Pulbere pentru prepararea soluţiei buvabile,
de culoare galbenă deschisă. Pulberea 
se dizolvă în apă fierbinte cu obţinerea soluţiei
de culoare galbenă deschisă, cu 
miros de lămâie. 
 
GRUPA FARMACOTERAPEUTICĂ ŞI CODUL ATC 
Analgezic / Antipiretic.  N02BE51. 
 
PROPRIETĂŢI  FARMACOLOGICE 
_PROPRIETĂŢI FARMACODINAMICE: _
A-ferin
®
 Hot este un medicament combinat care conţine paracetamol şi 
pseudoefedrină,  și sunt efective în tratamentul simptomelor
maladiilor respiratorii 
superioare: durere, febră, congestie
nazală şi rinoree, provocate de răceală şi gripă.  
Paracetamolul inhibă enzima ciclooxigenaza (COX), prin
urmare inhibă sinteza 
prostaglandinelor. Aceasta conferă preparatului acţiune
analgezică şi antipretică. 
Pseudoefedrina
acţionează direct asupra receptorilor   -adrenergici în mucoasa 
respiratorie, condiţionând vasoconstricţia.
Astfel micşorează hiperemia, edemul, 
congestia mucoasei, uşurând respiraţia nazală. La fel
pseudoefedrina intensifică 
drenarea nazală şi favorizează decongestia trompei lui
Eustachio. 
_PROPRIETĂŢI FARMACOCINETICE: _
PARACETAMOL
- _Absorbţi
                                
                                Llegiu el document complet
                                
                            

Fitxa tècnica

                                Certificat de înregistrare a medicamentului – nr. 20422
din 24.02.2014 
                                   
                       
    Modificare  din 16.02.2015     Anexa 1 
 
Ministerul Sănătăţii al Republicii Moldova 
INSTRUCŢIUNE PENTRU ADMINISTRARE 
 
A-FERIN
®
 HOT  
PULBERE PENTRU SOLUŢIE ORALĂ 
 
DENUMIREA COMERCIALĂ 
A-ferin
®
 Hot  
 
DCI-UL SUBSTANŢELOR ACTIVE 
Paracetamolum 
Pseudoephedrini hydrochloridum 
 
COMPOZIŢIA  
Fiecare plic (6 g) conţine: 
_substanţe active:_ paracetamol 500 mg,
clorhidrat de pseudoefedrină 60 mg; 
_excipienţi: _galben de chinolină, dioxid de titan,
aromă de lămâie, aspartam (E951), 
sorbitol (E420), acid citric, citrat de sodiu dihidrat,
syloid 244, manitol (E965).. 
 
DESCRIEREA MEDICAMENTULUI 
Pulbere pentru prepararea soluţiei buvabile,
de culoare galbenă deschisă. Pulberea 
se dizolvă în apă fierbinte cu obţinerea soluţiei
de culoare galbenă deschisă, cu 
miros de lămâie. 
 
FORMA FARMACEUTICĂ   
Pulbere pentru prepararea soluţiei orale. 
 
GRUPA FARMACOTERAPEUTICĂ ŞI CODUL ATC 
Analgezic / Antipiretic.  N02BE51. 
 
PROPRIETĂŢI  FARMACOLOGICE 
_PROPRIETĂŢI FARMACODINAMICE: _
A-ferin
®
 Hot este un medicament combinat care conţine paracetamol şi 
pseudoefedrină, si sunt  efective în tratamentul simptomelor
maladiilor respiratorii 
superioare: durere, febră, congestie
nazală şi rinoree, provocate de răceală şi gripă.  
Paracetamolul inhibă enzima ciclooxigenaza (COX), prin
urmare inhibă sinteza 
prostaglandinelor. Aceasta conferă preparatului acţiune
analgezică şi antipretică. 
Pseudoefedrina
acţionează direct asupra receptorilor   -adrenergici în mucoasa 
respiratorie, condiţionând vasoconstricţia.
Astfel micşorează hiperemia, edemul, 
congestia mucoasei, uşurând respiraţia nazală. La fel
pseudoefed
                                
                                Llegiu el document complet
                                
                            

Cerqueu alertes relacionades amb aquest producte