Paracetamol/Phenylephrine Navamedic 500 mg/10 mg Pulver till oral lösning

Sverige - svenska - Läkemedelsverket (Medical Products Agency)

Produktens egenskaper Produktens egenskaper (SPC)

22-04-2018

Aktiva substanser:
fenylefrinhydroklorid; paracetamol
Tillgänglig från:
Navamedic ASA,
ATC-kod:
N02BE51
INN (International namn):
phenylephrine hydrochloride; paracetamol
Dos:
500 mg/10 mg
Läkemedelsform:
Pulver till oral lösning
Sammansättning:
mannitol Hjälpämne; aspartam Hjälpämne; sackaros Hjälpämne; fenylefrinhydroklorid 12,2 mg Aktiv substans; paracetamol 500 mg Aktiv substans; sorbitol Hjälpämne
Klass:
Apotek
Receptbelagda typ:
Receptbelagt
Terapiområde:
kombinationer exkl. neuroleptika
Produktsammanfattning:
Förpacknings: Dospåsar, 24 st; Dospåsar, 32 st; Dospåsar, 36 st; Dospåsar, 40 st; Dospåsar, 6 st; Dospåsar, 8 st; Dospåsar, 10 st; Dospåsar, 12 st; Dospåsar, 16 st; Dospåsar, 20 st
Bemyndigande status:
Godkänd
Godkännandenummer:
46217
Tillstånd datum:
2012-12-06

Dokument på andra språk

Bipacksedel Bipacksedel - engelska

22-04-2021

Produktens egenskaper Produktens egenskaper - engelska

22-04-2021

Läs hela dokumentet

Marknadsförs ej för närvarande.

Produktinformation

Liknande Produkter

Sök varningar relaterade till denna produkt

Visa dokumenthistorik

Dela den här informationen