Flonidan

Glavne informacije

  • Zaščiteno ime:
  • Flonidan S 10 mg tablete
  • Farmacevtska oblika:
  • tableta
  • Sestava:
  • loratadin 10 mg / 1 tableta
  • Pot uporabe:
  • Peroralna uporaba
  • Enote v paketu:
  • škatla z 10 tabletami (1 x 10 tablet v pretisnem omotu)
  • Tip zastaranja:
  • BRp - Izdaja zdravila je brez recepta v lekarnah.
  • Uporabi za:
  • ljudje
  • Vrsta medicine:
  • Alopatska drog

Dokumentov

Lokalizacija

  • Na voljo v:
  • Flonidan S 10 mg tablete
    Slovenija
  • Jezik:
  • slovenščina

Terapevtski podatki

  • Terapevtska skupina:
  • loratadin

Drugi podatki

Stanje

  • Source:
  • JAZMP - Javna agencija RS za zdravila in medicinske pripomočke - Slovenia Medicines Agency
  • Status dovoljenje:
  • Zdravilo z dovoljenjem za promet
  • Številka dovoljenja:
  • 5363-I-1093/10
  • Datum dovoljenje:
  • 02-06-2010
  • EAN koda:
  • 3837000004670
  • Zadnja posodobitev:
  • 19-01-2018

Podatki za bolnike

JAZMP-IB/007 - 03.07.2013

Pred uporabo natančno preberite navodilo, ker vsebuje za vas pomembne podatke!

Zdravilo je na voljo brez recepta. Kljub temu ga morate jemati pazljivo in skrbno, da vam

bo kar najbolje koristilo.

Navodilo shranite. Morda ga boste želeli ponovno prebrati.

Posvetujte se s farmacevtom, če potrebujete dodatne informacije ali nasvet.

Če se znaki vaše bolezni poslabšajo ali ne izboljšajo v 10 dneh, se posvetujte z

zdravnikom.

Če katerikoli neželeni učinek postane resen ali če opazite katerikoli neželeni učinek, ki

ni omenjen v tem navodilu, obvestite svojega zdravnika ali farmacevta.

NAVODILO ZA UPORABO

Flonidan

®

S 10 mg tablete

loratadin

pri alergijskih boleznih

Navodilo vsebuje:

1. Kaj je zdravilo Flonidan S in za kaj ga uporabljamo

2. Kaj morate vedeti, preden boste vzeli zdravilo Flonidan S

3. Kako jemati zdravilo Flonidan S

4. Možni neželeni učinki

5. Shranjevanje zdravila Flonidan S

6. Dodatne informacije

1.

KAJ JE ZDRAVILO FLONIDAN S IN ZA KAJ GA UPORABLJAMO

Zdravilo Flonidan S vsebuje zdravilno učinkovino loratadin, ki spada v skupino zdravil

imenovanih antihistaminiki.

Pri alergijski reakciji se sproščajo različne snovi (mediatorji), zaradi katerih se pojavijo

simptomi alergijske bolezni. Med najpomembnejšimi mediatorji pri alergijski reakciji je

histamin, ki povzroči simptome, kot so: srbenje, pordečitev, oteklina in izcedek iz nosu.

Zdravilo Flonidan S zavre delovanje histamina in tako deluje izrazito protialergijsko, saj lajša

simptome alergijske reakcije. Njegov učinek traja približno 24 ur.

Zdravilo Flonidan S priporočamo pri preprečevanju in lajšanju:

alergijskega otekanja in draženja nosne sluznice zaradi senenega nahoda (sezonski

rinitis) in pršic (celoletni rinitis),

alergijskega vnetja očesne veznice, ki se kaže s solzenjem, srbenjem, rdečino in

otekanjem (konjunktivitis),

kronične koprivnice in drugih alergijskih kožnih bolezni.

JAZMP-IB/007 - 03.07.2013

2.

KAJ MORATE VEDETI, PREDEN BOSTE VZELI ZDRAVILO FLONIDAN S

Samozdravljenje z zdravilom Flonidan S je primerno za odrasle in mladostnike, stare več kot

12 let. Zdravljenje pri mladostnikih naj nadzorujejo starši.

Ne jemljite zdravila Flonidan S

če ste alergični (preobčutljivi) na loratadin ali katerokoli sestavino zdravila Flonidan S.

Bodite posebno pozorni pri jemanju zdravila Flonidan S

če se vam zdravstveno stanje po jemanju zdravila Flonidan S ne izboljša ali se celo

poslabša,

če imate motnje v delovanju jeter ali ledvic.

O teh stanjih obvestite tudi svojega zdravnika ali farmacevta.

Bolnikom, ki morajo opraviti kožne teste za ugotavljanje alergije, priporočamo, da zdravilo

Flonidan S prenehajo jemati vsaj 2 dneva prej, ker lahko zdravilo prikrije znake

preobčutljivosti.

Zdravljenje z zdravilom Flonidan S je treba ustaviti, če se pojavi alergijska reakcija na

zdravilo ali hudi neželeni učinki.

Jemanje drugih zdravil

Obvestite svojega zdravnika ali farmacevta, če jemljete ali ste pred kratkim jemali katerokoli

zdravilo, tudi če ste ga dobili brez recepta.

Do medsebojnega delovanja lahko pride z vsemi znanimi zaviralci določenih encimov

(CYP3A4 ali CYP2D6), kar povzroči povečano koncentracijo zdravilne učinkovine v krvi, zato

se poveča pogostnost pojavljanja neželenih učinkov.

Jemanje zdravila Flonidan S skupaj s hrano in pijačo

Zdravilna učinkovina loratadin ne zveča učinka alkohola. Kljub temu uživanje alkoholnih pijač

ni priporočljivo.

Nosečnost in dojenje

Posvetujte se z zdravnikom ali s farmacevtom, preden vzamete katerokoli zdravilo.

Nosečnost

Varnost uporabe zdravilne učinkovine loratadin med nosečnostjo ni bila dokazana, zato

jemanje zdravila Flonidan S med nosečnostjo ni priporočljivo.

Dojenje

Zdravilna učinkovina loratadin se izloča v materino mleko, zato jemanje zdravila Flonidan S

med dojenjem ni priporočljivo.

Vpliv na sposobnost upravljanja vozil in strojev

Rezultati študije so pokazali, da zdravilo nima vpliva na sposobnost vožnje in upravljanja

strojev. Kljub temu lahko nekateri bolniki občutijo zaspanost, kar lahko vpliva na sposobnost

upravljanja vozil in strojev.

JAZMP-IB/007 - 03.07.2013

Pomembne informacije o nekaterih sestavinah zdravila Flonidan S

Zdravilo Flonidan S vsebuje laktozo. Če vam je zdravnik povedal, da ne prenašate nekaterih

sladkorjev, se pred uporabo tega zdravila posvetujte s svojim zdravnikom ali s farmacevtom.

3.

KAKO JEMATI ZDRAVILO FLONIDAN S

Pri jemanju zdravila Flonidan S natančno upoštevajte farmacevtova navodila. Če ste

negotovi, se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.

Odrasli in mladostniki, stari več kot 12 let, lahko jemljete po 1 tableto zdravila Flonidan S

na dan.

Otrokom, starim od 2 do 12 let, lahko dajete zdravilo le po posvetu z zdravnikom:

če otrok tehta več kot 30 kg, mu lahko dajete po 1 tableto zdravila Flonidan S 1-krat na

dan,

če otrok tehta 30 kg ali manj, mu lahko dajete 1/2 tablete zdravila Flonidan S 1-krat na

dan.

Zdravila Flonidan

S ne dajajte otrokom, starim manj kot 2 leti.

Če ste bolnik z okvaro jeter, morate zdravljenje začeti z manjšim odmerkom zdravila in to le

po zdravnikovem nasvetu ter pod njegovim nadzorom. Za odrasle in otroke, ki tehtajo več

kot 30 kg, je priporočen začetni odmerek 1 tableta (10 mg) vsak drugi dan, za otroke, ki

tehtajo 30 kg ali manj, pa začetni odmerek 1/2 tablete (5 mg) vsak drugi dan.

Starejšim bolnikom in bolnikom s slabšim delovanjem ledvic ni potrebno prilagajati odmerka.

Samozdravljenje lahko traja do 10 dni. Zdravnik vam lahko določi daljše zdravljenje.

Upoštevati morate priporočeni odmerek, ki ga ne smete preseči.

Tableto pogoltnite z vodo.

Če ste vzeli večji odmerek zdravila Flonidan S, kot bi smeli

Če ste vzeli večji odmerek zdravila Flonidan S, kot bi smeli, se takoj posvetujte z zdravnikom

ali s farmacevtom.

Preveliki odmerki lahko povzročijo zaspanost, glavobol in hitro utripanje srca.

Zdravilo je potrebno čim prej odstraniti iz prebavil (aktivno oglje v obliki vodne raztopine,

izpiranje želodca), ter s tem zmanjšati njegovo vsrkavanje iz prebavil v kri. Zdravljenje

prevelikega odmerka je odvisno od vaših simptomov. Potekati mora pod zdravniškim

nadzorom.

Če ste pozabili vzeti zdravilo Flonidan S

Če ste odmerek zdravila pozabili vzeti, ga vzamete takoj, ko je to mogoče. Če je že skoraj

čas za naslednji odmerek, počakajte in vzemite odmerek ob predvidenem času. Ne vzemite

dvojnega odmerka, če ste pozabili vzeti prejšnjega.

Če imate dodatna vprašanja o uporabi zdravila, se posvetujte z zdravnikom ali s

farmacevtom.

JAZMP-IB/007 - 03.07.2013

4.

MOŽNI NEŽELENI UČINKI

Kot vsa zdravila ima lahko tudi zdravilo Flonidan S neželene učinke, ki pa se ne pojavijo pri

vseh bolnikih.

Neželeni učinki pri otrocih (od 2 do 12 let)

Pogosti (pojavijo se lahko pri največ 1 od 10 bolnikov)

Glavobol, razdražljivost, utrujenost.

Neželeni učinki pri odraslih in mladostnikih

Pogosti (pojavijo se lahko pri največ 1 od 10 bolnikov)

Zaspanost, nespečnost.

Občasni (pojavijo se lahko pri največ 1 od 100 bolnikov):

Glavobol, povečan apetit.

Zelo redki (pojavijo se lahko pri največ 1 od 10.000 bolnikov)

Hitro utripanje srca (tahikardija), neprijetni občutki ob hitrem ali močnem utripanju srca

(palpitacije), omotica, občutek siljenja na bruhanje, suha usta, vnetje želodčne sluznice,

izpuščaj, izpadanje las, takojšnja huda preobčutljivostna reakcija (anafilaktična reakcija),

moteno delovanje jeter, utrujenost.

Če katerikoli neželeni učinek postane resen ali če opazite katerikoli neželeni učinek, ki ni

omenjen v tem navodilu, obvestite svojega zdravnika ali farmacevta.

5.

SHRANJEVANJE ZDRAVILA FLONIDAN S

Zdravilo shranjujte nedosegljivo otrokom!

Shranjujte pri temperaturi do 25

Shranjujte v originalni ovojnini za zagotovitev zaščite pred svetlobo in vlago.

Zdravila Flonidan S ne smete uporabljati po datumu izteka roka uporabnosti, ki je naveden na

škatli poleg oznake “Uporabno do”. Datum izteka roka uporabnosti se nanaša na zadnji dan

navedenega meseca.

Zdravila ne smete odvreči v odpadne vode ali med gospodinjske odpadke. O načinu

odstranjevanja zdravila, ki ga ne potrebujete več, se posvetujte s farmacevtom. Takšni ukrepi

pomagajo varovati okolje.

6.

DODATNE INFORMACIJE

Kaj vsebuje zdravilo Flonidan S

Zdravilna učinkovina je loratadin. Ena tableta vsebuje 10 mg loratadina.

Pomožne snovi so: koruzni škrob, laktoza monohidrat, magnezijev stearat (E572),

predgelirani škrob.

Izgled zdravila Flonidan S in vsebina pakiranja

JAZMP-IB/007 - 03.07.2013

Tableta zdravila Flonidan S je bela do skoraj bela, okrogla tableta z zarezo na eni strani.

Tableta se lahko deli na enaki polovici.

Škatla z 10 tabletami v pretisnem omotu (1 x 10).

Način izdaje zdravila Flonidan S

Izdaja zdravila je brez recepta v lekarnah.

Imetnik dovoljenja za promet z zdravilom in izdelovalec

Lek farmacevtska družba d.d., Verovškova 57, Ljubljana, Slovenija

Navodilo je bilo odobreno

3.7.2013

3-7-2018

Aerius (Merck Sharp and Dohme B.V.)

Aerius (Merck Sharp and Dohme B.V.)

Aerius (Active substance: desloratadine) - Centralised - Transfer Marketing Authorisation Holder - Commission Decision (2018) 4255 of Tue, 03 Jul 2018 European Medicines Agency (EMA) procedure number: EMEA/H/C/313/T/90

Europe -DG Health and Food Safety

3-7-2018

Azomyr (Merck Sharp and Dohme B.V.)

Azomyr (Merck Sharp and Dohme B.V.)

Azomyr (Active substance: desloratadine) - Centralised - Transfer Marketing Authorisation Holder - Commission Decision (2018) 4253 of Tue, 03 Jul 2018 European Medicines Agency (EMA) procedure number: EMEA/H/C/310/T/94

Europe -DG Health and Food Safety

19-6-2018

Aerinaze (Merck Sharp and Dohme Limited)

Aerinaze (Merck Sharp and Dohme Limited)

Aerinaze (Active substance: desloratadine; pseudoephedrine sulphate) - Centralised - Transfer Marketing Authorisation Holder - Commission Decision (2018)3930 of Tue, 19 Jun 2018 European Medicines Agency (EMA) procedure number: EMEA/H/C/772/T/37

Europe -DG Health and Food Safety

19-6-2018

Neoclarityn (Merck Sharp and Dohme Limited)

Neoclarityn (Merck Sharp and Dohme Limited)

Neoclarityn (Active substance: desloratadine) - Centralised - Transfer Marketing Authorisation Holder - Commission Decision (2018)3931 of Tue, 19 Jun 2018 European Medicines Agency (EMA) procedure number: EMEA/H/C/314/T/88

Europe -DG Health and Food Safety