Aspirin plus C

Glavne informacije

  • Zaščiteno ime:
  • Aspirin plus C 400 mg/240 mg šumeče tablete
  • Farmacevtska oblika:
  • šumeča tableta
  • Sestava:
  • acetilsalicilna kislina 400 mg / 1 tableta; askorbinska kislina (vitamin C) 240 mg / 1 tableta
  • Pot uporabe:
  • Peroralna uporaba
  • Enote v paketu:
  • škatla s 40 šumečimi tabletami (20 x 2 tableti v dvojnem traku)
  • Tip zastaranja:
  • BRp - Izdaja zdravila je brez recepta v lekarnah.
  • Uporabi za:
  • ljudje
  • Vrsta medicine:
  • Alopatska drog

Dokumentov

Lokalizacija

  • Na voljo v:
  • Aspirin plus C 400 mg/240 mg šumeče tablete
    Slovenija
  • Jezik:
  • slovenščina

Terapevtski podatki

  • Terapevtska skupina:
  • acetilsalicilna kislina, kombinacije brez psiholeptikov

Drugi podatki

Stanje

  • Source:
  • JAZMP - Javna agencija RS za zdravila in medicinske pripomočke - Slovenia Medicines Agency
  • Status dovoljenje:
  • Zdravilo z dovoljenjem za promet
  • Številka dovoljenja:
  • 5363-I-828/11
  • Datum dovoljenje:
  • 20-04-2011
  • EAN koda:
  • 3837000046533
  • Zadnja posodobitev:
  • 19-01-2018

Podatki za bolnike

JAZMP-II/016-03.06.2014

Navodilo za uporabo

Aspirin plus C 400 mg/240 mg šumeče tablete

acetilsalicilna kislina/askorbinska kislina

Pred začetkom jemanja zdravila natančno preberite navodilo, ker vsebuje za vas pomembne

podatke!

Pri jemanju tega zdravila natančno upoštevajte napotke v tem navodilu ali navodila zdravnika ali

farmacevta.

Navodilo shranite. Morda ga boste želeli ponovno prebrati.

Posvetujte se s farmacevtom, če potrebujete dodatne informacije ali nasvet.

Če opazite kateri koli neželeni učinek, se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom. Posvetujte se

tudi, če opazite neželene učinke, ki niso navedeni v tem navodilu. Glejte poglavje 4.

Če se znaki vaše bolezni poslabšajo ali ne izboljšajo v 3 do 5 dneh, se posvetujte z zdravnikom.

Kaj vsebuje navodilo

Kaj je zdravilo Aspirin plus C in za kaj ga uporabljamo

Kaj morate vedeti, preden boste vzeli zdravilo Aspirin plus C

Kako jemati zdravilo Aspirin plus C

Možni neželeni učinki

Shranjevanje zdravila Aspirin

plus C

Vsebina pakiranja in dodatne informacije

1.

Kaj je zdravilo Aspirin plus C in za kaj ga uporabljamo

Zdravilo Aspirin plus C vsebuje

acetilsalicilno kislino

, ki lajša bolečine, znižuje zvišano telesno

temperaturo in deluje protivnetno. Zdravilo vsebuje tudi askorbinsko kislino (vitamin C), ki zvečuje

odpornost telesa pri okužbah in telesnem naporu.

Zdravilo Aspirin plus C se uporablja:

za lajšanje bolečin

pri glavobolu, zobobolu, vnetem grlu, bolečinah v hrbtu, mišicah in sklepih,

bolečinah med menstruacijo, blagih bolečinah zaradi vnetja sklepov ter

za lajšanje bolečin in zniževanje zvišane telesne temperature

pri prehladu ali gripi.

2.

Kaj morate vedeti, preden boste vzeli zdravilo Aspirin plus C

NE JEMLJITE zdravila Aspirin plus C

če ste alergični na acetilsalicilno kislino, askorbinsko kislino, druge salicilate ali katero koli

sestavino tega zdravila (navedeno v poglavju 6),

če se je po jemanju drugih podobnih zdravil (kot so salicilati in nesteroidni antirevmatiki) pri vas

kdaj pojavil astmatični napad,

če imate razjedo na prebavilih,

če ste nagnjeni h krvavitvam,

če imate hudo okvaro ledvic ali jeter,

če imate hudo srčno popuščanje,

če jemljete zdravilo metotreksat v odmerkih 15 mg/teden ali več,

če ste v zadnjem trimesečju nosečnosti.

Opozorila in previdnostni ukrepi

Pred začetkom jemanja zdravila Aspirin plus C se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.

Natančno preberite besedilo v nadaljevanju in OBVESTITE svojega zdravnika, če kaj izmed

naštetega velja za vas:

če ste alergični (preobčutljivi) na druga protivnetna ali protibolečinska zdravila, antirevmatike ali

če imate druge alergije,

JAZMP-II/016-03.06.2014

če imate ali ste v preteklosti imeli: astmo, kakršnekoli alergije (npr. kožne reakcije, srbečico,

koprivnico), kronično obstrukcijsko pljučno bolezen (bolezen pljuč), seneni nahod (vnetje nosne

sluznice zaradi alergije na cvetni prah) ali otečeno nosno sluznico (nosne polipe), ker to zdravilo

lahko povzroči oteženo dihanje zaradi krča sapnic,

če imate okvaro jeter,

imate okvaro ledvic ali motnje v srčno-žilnem obtoku (npr. bolezni ledvičnih žil, kongestivna

(zastojna) srčna bolezen, zmanjšanje volumna krvi, večji kirurški poseg, sepso ali večje

krvavitve), ker acetilsalicilna kislina lahko dodatno poveča tveganje za okvaro ledvic ali akutno

odpoved ledvic,

če imate hudo pomanjkanje glukoza-6-fosfat dehidrogenaze (G6PD),

če ste že kdaj imeli razjedo na prebavilih oziroma krvavitve iz prebavil,

če jemljete zdravila, ki so navedena v poglavju »Jemanje drugih zdravil«,

če ste naročeni na kirurški poseg ali ste ga pred kratkim imeli (tudi manjši, kot je npr. izdrtje

zoba), ker jemanje tega zdravila poveča nagnjenost h krvavitvam,

če imate vnetno bolezen sklepov, imenovano putika oziroma protin,

če ste nagnjeni k nastanku oksalatnih ledvičnih kamnov ali se vam ledvični kamni ponavljajo,

če nameravate zanositi, ker obstaja možnost, da boste med jemanjem zdravila težje zanosili.

Uporaba pri otrocih, mlajših od 12 let

Jemanje zdravila Aspirin plus C lahko pri otrocih povzroči redek, a hud zaplet, imenovan Reyev

sindrom, ki je lahko smrten. Zaradi tega uporaba zdravila pri otrocih, mlajših od 12 let, ni

priporočena.

Druga zdravila in zdravilo Aspirin plus C

Obvestite zdravnika ali farmacevta, če jemljete, ste pred kratkim jemali ali pa boste morda začeli

jemati

katero koli drugo zdravilo

Pri sočasnem jemanju zdravila Aspirin plus C in drugih zdravil lahko pride do medsebojnega

delovanja. Zato morate svojega zdravnika

obvestiti

če jemljete druga zdravila proti vnetju ali bolečinam (kot so t. i. nesteroidna protivnetna zdravila),

če jemljete sistemske glukokortikoide, ki se uporabljajo za zdravljenje hudih vnetij, avtoimunskih

bolezni in za preprečevanje zavračanja presajenih organov,

če jemljete zdravila, ki vplivajo na strjevanje krvi ali zdravila, ki razgrajujejo krvne strdke,

če uporabljate zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni (t. i. antidiabetike),

če jemljete zdravila za zdravljenje putike (npr. probenecid, benzbromaron),

če jemljete metotreksat (zdravilo za zdravljenje hudega revmatoidnega artritisa, nekaterih kožnih

obolenj in raka),

če jemljete digoksin (zdravilo za zdravljenje bolezni srca),

če jemljete valprojsko kislino (zdravilo za zdravljenje epilepsije),

če jemljete zdravila za zdravljenje depresije (selektivne zaviralce privzema serotonina),

če jemljete zaviralce ACE (zdravila za zdravljenje visokega krvnega tlaka),

če jemljete zdravila za odvajanje vode (diuretike).

Zdravilo Aspirin plus C skupaj z alkoholom

Dokler jemljete zdravilo Aspirin plus C, NE PIJTE alkoholnih pijač, ker se ob sočasnem pitju

alkoholnih pijač poveča nevarnost za krvavitve iz prebavil.

Nosečnost in dojenje

Če ste noseči ali dojite, menite, da bi lahko bili noseči ali načrtujete zanositev, se posvetujte z

zdravnikom ali farmacevtom, preden vzamete to zdravilo.

Zdravilo Aspirin plus C spada v skupino zdravil, ki lahko zmanjšajo plodnost pri ženskah. Učinek po

prenehanju uporabe zdravila izgine. Če poskušate zanositi in jemljete zdravilo Aspirin plus C, naj bo

odmerek čim manjši in trajanje zdravljenja čim krajše.

Nosečnost

JAZMP-II/016-03.06.2014

Uporaba zdravila Aspirin plus C lahko škodljivo vpliva na nosečnost in na razvoj plodu. Zdravila

Aspirin plus C NE SMETE jemati v zadnjih 3 mesecih nosečnosti. O uporabi zdravila Aspirin plus C

v prvih 6 mesecih nosečnosti SE POSVETUJTE z zdravnikom, ki bo presodil, ali je jemanje tega

zdravila za vas primerno. Če jemljete zdravilo Aspirin plus C v prvih 6 mesecih nosečnosti, naj bo

odmerek čim manjši in trajanje zdravljenja čim krajše.

Dojenje

Zdravilo Aspirin plus C v majhnih količinah prehaja v materino mleko. O uporabi zdravila med

dojenjem SE POSVETUJTE z zdravnikom, ki bo presodil, ali je potrebno dojenje opustiti ali ne. To

je še posebno pomembno, če jemljete zdravilo Aspirin plus C redno ali v velikih odmerkih.

Vpliv na sposobnost upravljanja vozil in strojev

Zdravilo Aspirin plus C nima vpliva na sposobnost vožnje in upravljanja s stroji.

Zdravilo Aspirin plus C vsebuje natrij

To zdravilo vsebuje 40,57 mmol (933 mg) natrija na odmerek. To morajo upoštevati bolniki, ki so na

dieti z nadzorovanim vnosom soli.

3.

Kako jemati zdravilo Aspirin plus C

Pri jemanju tega zdravila natančno upoštevajte napotke v tem navodilu ali navodila zdravnika ali

farmacevta. Če ste negotovi, se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom. Priporočeni odmerki so

navedeni spodaj.

Uporaba pri odraslih

Priporočeni odmerek je

1 do 2 šumeči

tableti

(400 do 800 mg acetilsalicilne kisline) naenkrat, ki ga

lahko ponovno vzamete

čez 4 do 8 ur

. Šumečo tableto raztopite v kozarcu vode in popijte. Največji

dnevni odmerek je

10 šumečih tablet

(4.000 mg acetilsalicilne kisline).

Uporaba pri mladostnikih, starejših od 12 let

Priporočeni

dnevni odmerek

za mladostnike je

60 mg/kg telesne mase

, razdeljen

na

4 do 6

posameznih odmerkov

(15 mg/kg na vsakih 6 ur ali 10 mg/kg na vsake 4 ure). Priporočeni enkratni

odmerek je 1 šumeča tableta (400 mg acetilsalicilne kisline).

Uporaba pri otrocih, mlajših od 12 let

Uporaba zdravila pri otrocih, mlajših od 12 let, ni priporočena.

Bolniki z okvaro jeter in/ali ledvic

Če imate hudo okvaro jeter in/ali ledvic, zdravila Aspirin plus C ne smete jemati. Če imate blago do

zmerno okvaro jeter in/ali ledvic, se morate pred jemanjem zdravila Aspirin plus C posvetovati z

zdravnikom.

Trajanje zdravljenja

Zdravilo Aspirin plus C jemljite po potrebi, dokler simptomi bolezni ne minejo, vendar

ne več kot 3

do 5 dni

. Če simptomi vaše bolezni v 3 do 5 dneh ne minejo ali se celo poslabšajo, se posvetujte z

zdravnikom.

Če ste vzeli večji odmerek zdravila Aspirin plus C, kot bi smeli

Če ste vzeli večji odmerek zdravila, kot bi smeli, se takoj posvetujte z zdravnikom, ki se bo glede na

vaše stanje odločil za nadaljnje ukrepanje.

Če jemljete prevelike odmerke zdravila dalj časa, se lahko pojavijo naslednji znaki: omotičnost,

vrtoglavica, zvonjenje v ušesih, motnje sluha, znojenje, občutek siljenja na bruhanje, bruhanje,

glavobol in zmedenost. V takem primeru se takoj posvetujte z zdravnikom.

JAZMP-II/016-03.06.2014

Če imate dodatna vprašanja o uporabi zdravila, se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.

4.

Možni neželeni učinki

Kot vsa zdravila ima lahko tudi to zdravilo neželene učinke, ki pa se ne pojavijo pri vseh bolnikih.

Spodaj navedeni neželeni učinki temeljijo na spontanih poročilih iz obdobja trženja. Vključene so vse

oblike zdravil Aspirin, tudi peroralne oblike za kratkotrajno in dolgotrajno zdravljenje, zato

razvrstitev po kategorijah pogostnosti ni primerna.

Neželeni učinki na kri in limfatični sistem

zmanjšano število rdečih krvnih celic ali zmanjšanje vrednosti hemoglobina, ki je bodisi nenadno

bodisi dolgotrajno in nastane zaradi krvavitve (akutna in kronična posthemoragična anemija)

slabokrvnosti zaradi pomanjkanja železa

z laboratorijskimi in kliničnimi znaki in simptomi (npr.

pomanjkanje ali izguba moči in energije, bledica, zmanjšan pretok krvi skozi tkiva ali organe)

hemoliza

(razkroj rdečih krvnih celic)

slabokrvnost zaradi hemolize (hemolitična anemija)

Neželeni učinki na imunski sistem

preobčutljivost (alergija)

preobčutljivost na zdravila

alergijski edem (otekanje zaradi alergije), angioedem (hitro otekanje kože, podkožja in veziva

pod sluznicami zaradi alergije)

anafilaktične reakcije (hude alergijske reakcije celega telesa)

anafilaktični šok z laboratorijskimi in kliničnimi znaki (nezadostna prekrvitev življenjsko

pomembnih organov zaradi alergije)

Neželeni učinki na živčevje

cerebralne in intrakranialne krvavitve (krvavitve v možganih in znotraj lobanje)

omotica

Neželeni učinki na ušesa

zvonjenje v ušesih (tinitus)

Neželeni učinki na srce

kardiorespiratorni distres sindrom (prizadetost srca in dihal)

Neželeni učinki na žile

krvavitve (hemoragije)

krvavitve pri kirurških posegih

izlivi krvi v mehka tkiva (hematomi)

krvavitve v mišice

Neželeni učinki na dihala

krvavitve iz nosu

sindrom astme zaradi protibolečinskih zdravil

vnetje nosne sluznice (rinitis)

zamašen nos (otekla nosna sluznica)

bronhospazem (zoženje bronhijev)

Neželeni učinki na prebavila

prebavne težave

dispepsija (bolečine v zgornjem delu trebuha)

bolečine v prebavilih

zgaga

JAZMP-II/016-03.06.2014

občutek siljenja na bruhanje

bruhanje

bolečine v trebuhu

krvavitve iz dlesni

vnetje prebavil, razjede v prebavilih, krvavitve v prebavilih

predrtje prebavil z laboratorijskimi in kliničnimi znaki in simptomi (huda bolečina v trebuhu,

slabost, bruhanje)

Če opazite temno blato ali kri v blatu, takoj obvestite svojega zdravnika!

Neželeni učinki na jetra, žolčnik in žolčevode

motnje delovanja jeter

povečane vrednosti transaminaz (jetrnih encimov)

Neželeni učinki na kožo in podkožje

izpuščaj

koprivnica

srbenje (pruritus)

Neželeni učinki na sečila

krvavitve iz spolovil in sečil (urogenitalne krvavitve)

okvare ledvic

akutna odpoved ledvic

zaradi npr. prikritih mikrokrvavitev

pri bolnikih s hudim pomanjkanjem glukoza-6-fosfat dehidrogenaze

pri hudih alergijskih reakcijah

pri bolnikih s predhodnimi okvarami ledvic ali motnjami v srčnožilnem krvnem obtoku

največkrat pri bolnikih z neurejeno hipertenzijo in/ali bolnikih, ki jemljejo antihemostatike

Poročanje o neželenih učinkih

Če opazite kateri koli neželeni učinek, se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom. Posvetujte se tudi,

če opazite neželene učinke, ki niso navedeni v tem navodilu. O neželenih učinkih lahko poročate tudi

neposredno na

Univerzitetni klinični center Ljubljana, Interna klinika

Center za zastrupitve

Zaloška cesta 2

SI-1000 Ljubljana

Faks: + 386 (0)1 434 76 46

e-pošta: farmakovigilanca@kclj.si

S tem, ko poročate o neželenih učinkih, lahko prispevate k zagotovitvi več informacij o varnosti tega

zdravila.

5.

Shranjevanje zdravila Aspirin plus C

Zdravilo shranjujte nedosegljivo otrokom!

Shranjujte pri temperaturi do 25 °C.

Tega zdravila ne smete uporabljati po datumu izteka roka uporabnosti, ki je naveden na ovojnini. Rok

uporabnosti zdravila se izteče na zadnji dan navedenega meseca.

Zdravila ne smete odvreči v odpadne vode ali med gospodinjske odpadke. O načinu odstranjevanja

zdravila, ki ga ne uporabljate več, se posvetujte s farmacevtom. Taki ukrepi pomagajo varovati okolje.

6.

Vsebina pakiranja in dodatne informacije

JAZMP-II/016-03.06.2014

Kaj vsebuje zdravilo Aspirin plus C

Zdravilni učinkovini sta acetilsalicilna kislina in askorbinska kislina. Ena šumeča tableta vsebuje

400 mg acetilsalicilne kisline in 240 mg askorbinske kisline.

Druge sestavine zdravila (pomožne snovi) so mononatrijev citrat (E331), natrijev

hidrogenkarbonat (E500), brezvodna citronska kislina (E330) in brezvodni natrijev karbonat

(E500).

Izgled zdravila Aspirin plus C in vsebina pakiranja

Šumeče tablete so bele barve, okrogle in z Bayerjevim križem na eni strani. Zdravilo Aspirin plus C je

na voljo v škatli z 10, 20 ali 40 šumečimi tabletami (5 x 2 tableti, 10 x 2 tableti ali 20 x 2 tableti v

PE/Al/papir dvojnem traku).

Način izdaje zdravila Aspirin plus C

Izdaja zdravila je brez recepta v lekarnah.

Imetnik dovoljenja za promet z zdravilom

Bayer d. o. o., Bravničarjeva 13, 1000 Ljubljana

Izdelovalec

Bayer Bitterfeld GmbH, 06803 Bitterfeld-Wolfen, Nemčija

Navodilo je bilo nazadnje revidirano dne

3. 6. 2014.

9-1-2018

Adding Folic Acid to Corn Masa Flour May Prevent Birth Defects

Adding Folic Acid to Corn Masa Flour May Prevent Birth Defects

When consumed by women before and during pregnancy, folic acid, a B vitamin, may help prevent neural tube defects (NTDs).

FDA - U.S. Food and Drug Administration

29-10-2018

Clopidogrel/Acetylsalicylic acid Zentiva (Sanofi-Aventis groupe)

Clopidogrel/Acetylsalicylic acid Zentiva (Sanofi-Aventis groupe)

Clopidogrel/Acetylsalicylic acid Zentiva (Active substance: clopidogrel / acetylsalicylic acid) - Centralised - 2-Monthly update - Commission Decision (2018)7249 of Mon, 29 Oct 2018 European Medicines Agency (EMA) procedure number: EMEA/H/C/1144/WS1433/0051

Europe -DG Health and Food Safety