Citramon-forte comprimate 320 mg + 240 mg + 40 mg

Republica Moldova - română - AMDM (Agenţia Medicamentului şi Dispozitivelor Medicale)

Prospect Prospect (PIL)
09-12-2022
Ingredient activ:
Acid acetylsalicylicum + Paracetamolum + Cofeina
Disponibil de la:
Stirolbiofarm SRL
Codul ATC:
N02BA51
INN (nume internaţional):
Acidum acetylsalicylicum + Paracetamolum + Coffeinum
Dozare:
320 mg + 240 mg + 40 mg
Forma farmaceutică:
comprimate
Unități în pachet:
N6x20
Tip de prescriptie medicala:
Fara reteta
Produs de:
Stirolbiofarm SRL
Numărul autorizaţiei:
19863
Data de autorizare:
2013-09-16

Citiți documentul complet

место для

Перед применением внимательно

Размер пачки

90х85х65 мм

Вспомогательные вещества:кислота лимонная,

моногидрат; крахмал картофельный; повидон;

натрия кроскармеллоза; магния стеарат; какао

порошок (Молдова)

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

ООО "СТИРОЛБИОФАРМ" ООО "СТИРОЛБИОФАРМ"

ООО "СТИРОЛБИОФАРМ" ООО "СТИРОЛБИОФАРМ"

ООО "СТИРОЛБИОФАРМ" ООО "СТИРОЛБИОФАРМ"

ООО "СТИРОЛБИОФАРМ" ООО "СТИРОЛБИОФАРМ"

ООО "СТИРОЛБИОФАРМ" ООО "СТИРОЛБИОФАРМ"

ООО "СТИРОЛБИОФАРМ" ООО "СТИРОЛБИОФАРМ"

ООО "СТИРОЛБИОФАРМ" ООО "СТИРОЛБИОФАРМ"

ООО "СТИРОЛБИОФАРМ" ООО "СТИРОЛБИОФАРМ"

ООО "СТИРОЛБИОФАРМ" ООО "СТИРОЛБИОФАРМ"

ООО "СТИРОЛБИОФАРМ" ООО "СТИРОЛБИОФАРМ"

ООО "СТИРОЛБИОФАРМ" ООО "СТИРОЛБИОФАРМ"

ООО "СТИРОЛБИОФАРМ" ООО "СТИРОЛБИОФАРМ" ООО "СТИРОЛБИОФАРМ" ООО "СТИРОЛБИОФАРМ"

ООО "СТИРОЛБИОФАРМ" ООО "СТИРОЛБИОФАРМ" ООО "СТИРОЛБИОФАРМ" ООО "СТИРОЛБИОФАРМ"

...

Citiți documentul complet

Citiți documentul complet

место для

штрих-кода

Перед применением внимательно

прочитайте инструкцию

Размер пачки

90х85х65 мм

Вспомогательные вещества: кислота лимонная,

моногидрат; крахмал картофельный; повидон;

натрия кроскармеллоза; магния стеарат; какао

порошок

(Молдова)

Pantone 355 C

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ЦИТРАМОН-ФОРТЕ

КИСЛОТЫ АЦЕТИЛСАЛИЦИЛОВОЙ - 320 МГ,

ПАРАЦЕТАМОЛА - 240 МГ,

КОФЕИНА - 40 МГ

ООО "СТИРОЛБИОФАРМ"

ООО "СТИРОЛБИОФАРМ"

...

Citiți documentul complet

Citiți documentul complet

Ministerul Sănătăţii al Republicii Moldova

INSTRUCŢIUNE PENTRU ADMINISTRARE

CITRAMON-FORTE

comprimate

DENUMIREA COMERCIALĂ

Citramon-Forte

DCI-ul substanţelor active

Acidum acetylsalicylicum

Paracetamolum

Coffeinum

COMPOZIŢIA

1 comprimat conţine:

substanţe active: acid acetilsalicilic – 320 mg, paracetamol – 240 mg, cafeină în recalcul la

substanţa anhidră 40 mg;

excipienţi: acid citric, amidon de cartofi, povidonă, croscarmeloză de sodiu, stearat de

magneziu, cacao.

FORMA FARMACEUTICĂ

Comprimate.

DESCRIEREA MEDICAMENTULUI

Comprimate de culoare cafeniu-deschisă, cu incluziuni, cu miros de cacao, cu incizie pe una

din părţi.

GRUPA FARMACOTERAPEUTICĂ şi codul ATC

Acid acetilsalicilic în combinaţii, exclusiv psiholeptice, N02BA51.

PROPRIETĂŢILE FARMACOLOGICE

Proprietăţi farmacodinamice

Preparat

combinat,

acţiunea

căruia

este

determinată

proprietăţile

tuturor

părţilor

componente.

Acidul acetilsalicilic manifestă acţiune antipiretică şi antiinflamatoare, diminuează

durerea, în

special

cauzată

procesul

inflamator,

asemenea

inhibă

moderat

agregarea

trombocitelor şi formarea trombilor, îmbunătăţeşte microcirculaţia în focarul de inflamaţie.

Paracetamolul manifestă acţiune analgezică, antipiretică şi antiinflamatoare uşoară, ce este

determinată de acţiunea lui asupra centrului de termoreglare în hipotalamus şi capacitate

nesemnificativă de a inhiba sinteza prostaglandinelor în ţesuturile periferice.

Cafeina creşte excitabilitatea reflectorie a măduvei osoase; excită centrul respirator şi

vasomotor; dilată vasele sanguine ale muşchilor scheletici, creierului, cordului, rinichilor;

reduce agregarea trombocitelor; diminuează somnolenţa, senzaţia de oboseală; măreşte

capacitatea de muncă fizică şi intelectuală. În această combinaţie cafeina în doze mici

practic nu manifestă acţiune stimulatoare asupra sistemului nervos central, deşi contribuie la

reglarea tonusului vaselor cerebrale şi intensificarea fluxului sanguin.

Certificat de înregistrare al medicamentului nr. 19863 din 16.09.2013

Anexa 1

Proprietăţi farmacocinetice

Acidul acetilsalicilic la administrarea internă se absoarbe rapid, concentraţia plasmatică

minimă se înregistrează peste 30 min, iar concentraţia plasmatică maximă - peste 2 ore. O

parte din medicament se absoarbe în stomac și o parte mai semnificativă – în intestinul

subţire.

Paracetamolul se absoarbe bine în porţiunile superioare ale tractului gastrointestinal, se

metabolizează în ficat. Penetrează bariera hemato-encefalică, trece în lichidul cefalorahidian,

lichidul sinovial, se excretă în laptele matern.

Efectul terapeutic maxim se dezvoltă peste 30-60 minute după administrare. Concentraţia

plasmatică maximă se înregistrează peste 2-2,5 ore. Timpul de înjumătăţire constituie 2-4

ore. La persoanele sănătoase se elimină din organism prin urină peste 4-4,5 ore, la

persoanele cu afectarea funcţiei renale – peste 8-12 ore.

Cafeina creşte secreţia gastrică. Mecanismul de acţiune al cafeinei este determinat de

inhibiţia

enzimei

fosfodiesteraza,

conduce

cumularea

intracelulară

adenozinmonofosfatului

ciclic.

Adenozinmonofosfatul

ciclic

stimulează

metabolismul

organe şi ţesuturi, inclusiv în muşchi şi în sistemul nervos central.

Componentele preparatului

şi metaboliții acestora se elimină din organism prin rinichi.

INDICAŢII TERAPEUTICE

Sindrom algic uşor sau moderat: cefalee, odontalgie, dureri în dismenoree primară, migrenă,

artralgie, mialgie, nevralgie, în special maladii de etiologie inflamatorie (frontită, sinuzită

frontală, afecţiuni reumatice), afecţiuni însoţite de hipertermie de diversă etiologie (în

calitate de remediu antipiretic).

DOZE ŞI MOD DE ADMINISTRARE

Citramon-Forte se administrează intern, în timpul sau după mese.

Adulților și copiilor cu vârsta peste 16 ani se administrează câte 1 comprimat de 2-3 ori pe zi.

Pentru jugularea durerii acute – câte 2 comprimate într-o singură priză.

Doza nictemerală maximă – 6 comprimate administrate în 3 prize.

Nu se permite administrarea preparatului (fără indicarea și supravegherea medicului) mai

mult de 5 zile în calitate de remediu analgezic și mai mult de 3 zile – în calitate de remediu

antipiretic.

REACŢII ADVERSE

La administrarea preparatului la unele persoane pot să se înregistreze reacţiile adverse

caracteristice pentru acidul acetilsalicilic, paracetamol sau cafeină.

Tulburări gastrointestinale: dispepsie, pirozis, dureri epigastrice şi abdominale; mai puţin

frecvente – inflamaţie şi afecţiuni eroziv-ulceroase ale tractului gastrointestinal, care pot în cazuri

unice, cauza hemoragii şi perfora

ţii gastrointestinale, însoţite de indici de laborator şi manifestări

clinice

corespunzătoare.

Rare

insuficienţă

hepatică

tranzitorie

creşterea

nivelului

transaminazelor hepatice, hepatonecroză (efect dependent de doză).

Tulburări

hematologice

şi

limfatice: leucopenie, agranulocitoză, anemie hemolitică,

methemoglobinemie, sulfhemoglobinemie; la administrarea îndelungată în doze mari –

anemie aplastică, pancitopenie, neutropenie, leucopenie trombocitopenie; hemoragiile pot

cauza anemie feriprivă/posthemoragică acută şi cronică (în rezultatul microhematopoiezei

latente)

indici

laborator

corespunzători

manifestări

clinice,

aşa

astenie,

paliditatea tegumentelor, hipoperfuzie.

În rezultatul acţiunii antiagregante asupra trombocitelor, hipocoagulării acidul acetilsalicilic

poate creşte riscul dezvoltării hemoragiilor. Au fost înregistrate următoarele hemoragii:

hemoragii

intraoperatorii,

hematoame,

hemoragii

organelor

sistemului

uro-genital,

hemoragii nazale, gingivoragii, purpură; rare sau foarte rare – hemoragii severe, aşa ca

hemoragii gastrointestinale, hemoragii cerebrale (în special lapacienţii cu hipertensiune

...

Citiți documentul complet

Produse similare

Căutați alerte legate de acest produs

Vizualizați istoricul documentelor

Partajați aceste informații