Ibuprofen Polfarmex

Główne informacje

  • Nazwa własna:
  • Ibuprofen Polfarmex 200 mg tabletki powlekane
  • Dawkowanie:
  • 200 mg
  • Forma farmaceutyczna:
  • tabletki powlekane
  • Używać do:
  • Ludzie
  • Typ medycyny:
  • alopatycznych narkotyków

Dokumenty

Lokalizacja

  • Dostępne w:
  • Ibuprofen Polfarmex 200 mg tabletki powlekane
    Polska
  • Język:
  • polski

Informacje terapeutyczne

  • Podsumowanie produktu:
  • 60 tabl. w blistrze, 5909990830732, Rp; 60 tabl. w pojemniku, 5909990830749, Rp

Inne informacje

Status

  • Źródło:
  • Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
  • Numer pozwolenia:
  • 08307
  • Ostatnia aktualizacja:
  • 17-03-2018

Ulotkę dla pacjenta: substancji czynnych, wskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ciąża, laktacja

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika

IBUPROFEN POLFARMEX, 200 mg, tabletki powlekane

Ibuprofenum

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona

informacje ważne dla pacjenta.

Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może

zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.

Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane

niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.

Spis treści ulotki

1. Co to jest lek Ibuprofen Polfarmex i w jakim celu się go stosuje

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Ibuprofen Polfarmex

3. Jak stosować Ibuprofen Polfarmex

4. Możliwe działania niepożądane

5. Jak przechowywać Ibuprofen Polfarmex

6. Zawartość opakowania i inne informacje

1. Co to jest lek Ibuprofen Polfarmex i w jakim celu się go stosuje

Ibuprofen jest pochodną kwasu propionowego. Należy do grupy NLPZ, ma działanie przeciwbólowe,

przeciwgorączkowe, przeciwzapalne. Mechanizm działania ibuprofenu polega na hamowaniu syntezy

prostaglandyn. Przemijająco hamuje agregację płytek krwi.

Ibuprofen Polfarmex wskazany jest do stosowania:

w objawowym leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz choroby zwyrodnieniowej

stawów;

w objawowym leczeniu młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów;

w bólach różnego pochodzenia o słabym do umiarkowanego nasileniu, np. bolesne

miesiączkowanie, bóle głowy, zębów, mięśni, bóle pourazowe;

w gorączce różnego pochodzenia;

w celu łagodzenia objawów przeziębienia i grypy.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Ibuprofen Polfarmex

Kiedy nie stosować leku Ibuprofen Polfarmex:

jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników

tego leku (wymienionych w punkcie 6);

jeśli pacjent ma nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki

przeciwzapalne objawiającą się astmą oskrzelową, zapaleniem błony śluzowej nosa,

pokrzywką;

jeśli pacjent ma czynną lub przebytą chorobę wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy

z perforacją lub krwawieniem;

jeśli pacjentka jest w trzecim trymestrze ciąży;

jeśli pacjent ma ciężką niewydolność serca, wątroby, nerek;

jeśli pacjent ma skazę krwotoczną;

jeśli pacjent równocześnie stosuje inne NLPZ, w tym inhibitory COX-2.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Ibuprofen Polfarmex należy omówić to z lekarzem lub

farmaceutą.

Należy zachować szczególną ostrożność stosując Ibuprofen Polfarmex:

tak jak inne NLPZ ibuprofen może maskować objawy zakażenia i gorączki;

jeśli pacjent ma przebyte nadciśnienie tętnicze i (lub) zaburzenia czynności serca (opisywano

zatrzymanie płynów i obrzęki związane z przyjmowaniem NLPZ);

jeśli pacjent ma zaburzenia czynności wątroby;

jeśli pacjent ma toczeń rumieniowaty układowy oraz mieszaną chorobę tkanki łącznej istnieje

większe niebezpieczeństwo rozwoju jałowego zapalenia opon mózgowych;

jeśli pacjent ma zaburzoną czynność nerek, gdyż istnieje ryzyko dalszego pogorszenia ich

czynności;

jeśli pacjent przechodził choroby przewodu pokarmowego, takie jak wrzodziejące zapalenie

jelita grubego, choroba Leśniowskiego i Crohna, może wystąpić zaostrzenie choroby;

jeśli pacjent ma zaburzenia krzepnięcia (np. hemofilia) ibuprofen może wydłużać czas

krwawienia;

jeśli pacjent ma czynną lub przebytą astmę oskrzelową oraz choroby alergiczne ibuprofen

zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli;

jeśli stosuje się u pacjentów w podeszłym wieku, ryzyko wystąpienia działań niepożądanych

zwiększa się;

jeśli pacjent ma zaburzenia widzenia (mroczki, zaburzenia widzenia barwnego) należy

odstawić lek i poradzić się lekarza okulisty.

Przed zastosowaniem leku Ibuprofen Polfarmex należy zachować szczególną ostrożność ponieważ

istnieje ryzyko krwotoku z przewodu pokarmowego, owrzodzenia lub perforacji, które mogą mieć

skutek śmiertelny i które niekoniecznie muszą być poprzedzone objawami ostrzegawczymi lub mogą

wystąpić u pacjentów, u których takie objawy ostrzegawcze występowały. Stosowanie ibuprofenu

powinno być przerwane w przypadku wystąpienia krwawienia lub owrzodzenia przewodu

pokarmowego. Pacjenci, którzy przechodzili choroby przewodu pokarmowego, a w szczególności

pacjenci w podeszłym wieku, powinni zostać poinformowani o konieczności zgłaszania lekarzowi

wszystkich nietypowych objawów dotyczących przewodu pokarmowego, zwłaszcza krwawienia.

Szczególnie istotne to jest w początkowym okresie leczenia. U takich pacjentów zaleca się stosowanie

jak najmniejszej dawki leku.

Równoczesne przyjmowanie ibuprofenu oraz leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryny,

acenokumarolu), leków antyagregacyjnych (np. kwasu salicylowego), czy kortykosteroidów zwiększa

ryzyko krwawień lub zaburzeń żołądka i jelit.

Należy zachować ostrożność w trakcie łącznego stosowania z cyklosporyną, metotreksatem,

digoksyną, litem, probenecydem, kwasem walproinowym.

Jednoczesne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego. Ibuprofen

może powodować nagłe zmniejszenie stężenia glukozy we krwi.

Ibuprofen Polfarmex może utrudniać zajście w ciążę. Jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma

problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza.

Przyjmowanie leków przeciwzapalnych/przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, może wiązać się

z niewielkim wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru, w szczególności gdy są stosowane w dużych

dawkach. Nie należy przekraczać zalecanej dawki i czasu trwania leczenia.

Przed zastosowaniem leku Ibuprofen Polfarmex pacjent powinien omówić leczenie z lekarzem lub

farmaceutą, jeśli:

- u pacjenta występują choroby serca, takie jak niewydolność serca, dławica piersiowa (ból w klatce

piersiowej), pacjent miał atak serca, operację pomostowania, występuje u pacjenta choroba tętnic

obwodowych (słabe krążenie krwi w nogach z powodu zwężenia lub zablokowania tętnic) lub jeśli

pacjent przeszedł jakikolwiek udar (w tym mini-udar lub przemijający atak niedokrwienny – TIA).

- pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, występuje u niego zwiększone stężenie

cholesterolu, w rodzinie pacjenta występowała choroba serca lub udar, lub jeśli pacjent pali tytoń.

Długotrwałe, równoczesne stosowanie ibuprofenu i innych leków przeciwbólowych zwiększa ryzyko

uszkodzenia nerek, niewydolności nerek (nefropatia postanalgetyczna).

U osób stosujących leki z grupy NLPZ bardzo rzadko obserwowano ciężkie reakcje skórne (niektóre

śmiertelne), takie jak: złuszczające zapalenie skóry; zespół Stevensa-Johnsona; toksyczne martwicze

oddzielanie się naskórka. Największe ryzyko wystąpienia wyżej wymienionych reakcji występuje na

początku leczenia ibuprofenem, najczęściej w pierwszym miesiącu przyjmowania leku. Po

wystąpieniu pierwszych objawów wysypki, uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej lub innych oznak

nadwrażliwości należy przerwać przyjmowanie leku.

Dzieci i młodzież

U odwodnionych dzieci i młodzieży istnieje ryzyko zaburzenia czynności nerek.

Lek Ibuprofen Polfarmex a inne leki

Lek Ibuprofen Polfarmex może wpływać na działanie innych leków lub też inne leki mogą wpływać

na działanie leku Ibuprofen Polfarmex. Ibuprofenu, podobnie jak innych leków z grupy NLPZ, nie

należy stosować jednocześnie z poniżej wymienionymi lekami:

z kwasem acetylosalicylowym lub innymi lekami z grupy NLPZ: zwiększa się ryzyko działań

niepożądanych;

z lekami obniżającymi ciśnienie krwi (inhibitory ACE, takie jak kaptopril, leki beta-

adrenolityczne, takie jak leki zawierające atenolol, leki będące antagonistami receptora

angiotensyny II, takie jak losartan): leki z grupy NLPZ mogą zmniejszyć skuteczność

działania leków zmniejszających ciśnienie tętnicze krwi;

z lekami moczopędnymi: istnieją nieliczne dowody na zmniejszenie skuteczności działania

leków moczopędnych;

z lekami o działaniu przeciwzakrzepowym (tj. rozrzedzającymi krew/zapobiegającymi

powstawaniu zakrzepów, takimi jak: aspiryna/kwas acetylosalicylowy, warfaryna,

tyklopidyna): leki z grupy NLPZ mogą zwiększać działanie leków przeciwzakrzepowych;

z zydowudyną: istnieją dowody na wydłużenie okresu krwawienia u pacjentów leczonych

jednocześnie ibuprofenem i zydowudyną;

z metotreksatem i litem: dowiedziono, że leki z grupy NLPZ mogą powodować zwiększenie

stężenia w osoczu zarówno litu, jak i metotreksatu; zaleca się kontrolę stężenia litu

i metotreksatu w surowicy;

z kortykosteroidami: równoczesne stosowanie NLPZ i kortykosteroidów może zwiększać

ryzyko działań niepożądanych, zwłaszcza dotyczących przewodu pokarmowego;

z glikozydami nasercowymi: NLPZ mogą nasilać objawy niewydolności serca i zwiększać

stężenie glikozydów nasercowych w osoczu;

z mifeprystonem: NLPZ stosowane w okresie od 8 do 12 dni od podania mifeprystonu mogą

zmniejszyć jego skuteczność;

z cyklosporyną: równoczesne stosowanie NLPZ i cyklosporyny zwiększa ryzyko działania

nefrotoksycznego;

z antybiotykami chinolonowymi: jednoczesne stosowanie NLPZ z antybiotykami

chinolonowymi zwiększa ryzyko wystąpienia drgawek.

Także niektóre inne leki mogą ulegać wpływowi lub mieć wpływ na leczenie lekiem Ibuprofen

Polfarmex. Dlatego też przed zastosowaniem leku Ibuprofen Polfarmex z innymi lekami zawsze

należy poradzić się z lekarza lub farmaceuty.

Ibuprofen Polfarmex z jedzeniem i piciem

Lek należy przyjmować bezpośrednio po posiłkach, popijając dużą ilością płynów; w przypadkach

zaburzeń dotyczących przewodu pokarmowego zaleca się podawanie leku w czasie posiłków lub

z mlekiem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć

dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Istnieje mało danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania ibuprofenu u kobiet w ciąży. Nie zaleca

się stosowania ibuprofenu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży.

Przeciwwskazane jest stosowanie ibuprofenu podczas trzeciego trymestru ciąży.

Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Brak danych dotyczących szkodliwego wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów

i obsługiwania maszyn.

W rzadkich przypadkach, głównie podczas stosowania dużych dawek, mogą wystąpić zaburzenia

widzenia (zamglone lub podwójne widzenie). Należy zasięgnąć porady lekarza odnośnie możliwości

kierowania pojazdami.

Ibuprofen Polfarmex zawiera laktozę

Lek zawiera laktozę. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent

powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

3. Jak stosować Ibuprofen Polfarmex

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości

należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Podanie doustne

Lek należy przyjmować bezpośrednio po posiłkach, popijając dużą ilością płynów; w przypadkach

zaburzeń dotyczących przewodu pokarmowego zaleca się podawanie leku w czasie posiłków lub

z mlekiem.

Lek nie jest wskazany dla dzieci poniżej 12 lat, z wyjątkiem młodzieńczego reumatoidalnego

zapalenia stawów.

Dorośli i dzieci powyżej 12 lat

Zalecana dawka dobowa wynosi od 1200 mg do 1800 mg w dawkach podzielonych. U niektórych

pacjentów można podawać ibuprofen w dawce podtrzymującej od 600 mg do 1200 mg na dobę.

W stanach ciężkich lub ostrych korzystne może być zwiększanie dawki, aż do opanowania fazy ostrej,

nie przekraczając 2400 mg ibuprofenu na dobę.

Reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów

400 mg trzy do czterech razy na dobę. Dawkę należy dostosować w zależności od reakcji pacjenta na

lek.

Zwykle u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów konieczne jest zastosowanie większych

dawek niż u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Dawka maksymalna wynosi 2400 mg ibuprofenu na dobę.

Młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów

Stosuje się do 40 mg/kg mc. na dobę w dawkach podzielonych.

Nie zaleca się stosowania u dzieci o masie ciała poniżej 7 kg.

Bóle słabe do umiarkowanych, bolesne miesiączkowanie, gorączka, łagodzenie objawów

przeziębienia i grypy

Od 200 do 400 mg jednorazowo lub trzy do czterech razy na dobę, w miarę potrzeby. Dawka

jednorazowa większa niż 400 mg nie powoduje silniejszego działania przeciwbólowego.

Bez zalecenia lekarza nie należy stosować dawki większej niż 1200 mg ibuprofenu w ciągu doby.

Dzieci powyżej 12 lat

Dawka dobowa wynosi 20 mg/kg masy ciała w dawkach podzielonych. W leczeniu gorączki lub bólu

leku nie należy stosować dłużej niż trzy dni bez rozmowy z lekarzem.

Osoby w podeszłym wieku

Nie jest konieczna zmiana dawkowania, o ile nie jest zaburzona czynność wątroby i (lub) nerek.

W przypadku zaburzeń czynności nerek i czynności wątroby dawkę należy ustalać indywidualnie.

Przyjmowanie leku w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia

objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Ibuprofen Polfarmex

U dorosłych pacjentów jednorazowa dawka ibuprofenu mogąca spowodować objawy przedawkowania

nie jest precyzyjnie określona. U dzieci objawy przedawkowania mogą wystąpić po przyjęciu dawki

powyżej 400 mg (dwie tabletki). Okres półtrwania wynosi wówczas od 1,5 do 3 godzin.

Objawy przedawkowania: wymioty; nudności; bóle w nadbrzuszu; krwawienie z żołądka i jelit; szumy

uszne; bóle głowy; zawroty głowy; rzadziej biegunka. W przypadku ciężkiego zatrucia może pojawić

się kwasica metaboliczna, senność, bardzo rzadko: pobudzenie i dezorientacja lub śpiączka. Podczas

ciężkiego zatrucia może nastąpić zwiększenie czasu protrombinowego. Bardzo rzadko mogą wystąpić

napady drgawkowe. Objawami przedawkowania są również: ostra niewydolność nerek; uszkodzenie

wątroby; zaostrzenie objawów astmy u pacjentów z astmą. W przypadku wystąpienia powyższych

objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Zalecane jest leczenie objawowe i podtrzymujące. Lekarz będzie kontrolować parametry życiowe.

Postępowanie lecznicze obejmuje opróżnienie żołądka, podanie węgla aktywnego (jeżeli od podania

leku upłynęło nie więcej niż 1 godzina). W przypadku występowania częstych lub

przedłużających się napadów drgawkowych lekarz może zalecić dożylne podanie diazepamu lub

lorazepamu. U pacjentów z astmą lekarz poda leki rozszerzające oskrzela.

Pominięcie zastosowania leku Ibuprofen Polfarmex

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przerwanie stosowania leku Ibuprofen Polfarmex

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się

do lekarza lub farmaceuty.

4. Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane zostały zestawione wg częstości ich występowania, zaczynając od najczęściej

występujących, wg następującej konwencji: bardzo często (występują u więcej niż 1 osoby na 10);

często (występują u 1 do 10 osób na 100); niezbyt często (występują u 1 do 10 osób na 1 000); rzadko

(występują u 1 do 10 osób na 10 000); bardzo rzadko (występują u mniej niż 1 osoby na 10 000);

częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Niezbyt często: niestrawność; ból i uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej; zgaga; nudności; zawroty

głowy; wysypka; pokrzywka; świąd.

Rzadko: biegunka; wzdęcia; zaparcia; wymioty; zapalenie błony śluzowej żołądka; bóle głowy;

obrzęki; świąd.

Bardzo rzadko: wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej; zaostrzenie zapalenia jelita

grubego; choroby Crohna; smołowate stolce; krwawe wymioty; zapalenie dwunastnicy; zapalenie

przełyku; depresja; bezsenność; dezorientacja; zmienność nastroju; pobudzenie; senność; drażliwość

i uczucie zmęczenia; drgawki; aseptyczne zapalenie opon mózgowych z gorączką lub śpiączką; szumy

uszne; zmniejszenie ilości wydalanego moczu; niewydolność nerek; martwica brodawek nerkowych;

zwiększenie stężenia sodu w osoczu krwi (retencja sodu); zaburzenia czynności wątroby, szczególnie

podczas długotrwałego stosowania: zapalenie wątroby, trzustki, żółtaczka, zwiększenie aktywności

enzymów wątrobowych; anemia (hemolityczna i aplastyczna); agranulocytoza (brak we krwi krwinek

białych zwanych granulocytami); leukopenia (zmniejszenie liczby białych krwinek); trombocytopenia

bez lub z plamicą (zmniejszenie liczby płytek krwi); pancytopenia (zmniejszenie liczby komórek

krwi); rumień wielopostaciowy; zespół Stevensa-Johnsona; toksyczne martwicze oddzielenie się

naskórka (zespół Lyella); pokrzywka; rumień wielopostaciowy; łysienie; złuszczające zapalenie skóry;

nadwrażliwość na światło; obrzęk twarzy, krtani, języka; duszność; tachykardia – zaburzenia rytmu

serca; hipotensja – nagłe zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi; wstrząs; ostry wstrząs; zaostrzenie

astmy; skurcz oskrzeli; niedociśnienie; nadciśnienie tętnicze; niewydolność serca związane ze

stosowaniem leków z grupy NLPZ w dużych dawkach.

Może wystąpić choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, krwawienie z przewodu

pokarmowego (mogące doprowadzić do zgonu) i perforacja, szczególnie u osób w podeszłym wieku.

Pierwsze objawy zaburzeń krwi i układu chłonnego: gorączka; ból gardła; powierzchowne

owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej; objawy grypopodobne; zmęczenie; krwawienie (np. siniaki,

wybroczyny, plamica, krwawienie z nosa).

Obserwowano przypadki wystąpienia objawów nadwrażliwości na ibuprofen: reakcji alergicznych;

neutropenii; eozynofilii; zmniejszenia hematokrytu; utraty słuchu; zaburzeń widzenia.

U pacjentów z auto-immunologicznymi chorobami, takimi jak toczeń rumieniowaty układowy,

mieszana choroba tkanki łącznej, przyjmujących ibuprofen zaobserwowano pojedyncze przypadki

objawów aseptycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych: sztywność karku; ból głowy;

nudności; wymioty; gorączka; dezorientacja.

W pojedynczych przypadkach wystąpiły ostre reakcje nadwrażliwości manifestujące się

niedociśnieniem tętniczym.

W związku z leczeniem NLPZ zgłaszano występowanie obrzęków, nadciśnienia i niewydolności

serca.

Przyjmowanie takich leków, jak Ibuprofen Polfarmex może być związane z niewielkim zwiększeniem

ryzyka ataku serca (zawał serca) lub udaru.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione

w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce. Działania niepożądane

można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów

Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów

Biobójczych:

Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: 22 49-21-301, fax: 22 49-21-309, e-mail:

ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat

bezpieczeństwa stosowania leku.

5. Jak przechowywać Ibuprofen Polfarmex

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku i blistrze lub

pojemniku po napisie „EXP”. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać

farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić

środowisko.

6. Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera Ibuprofen Polfarmex

Substancją czynną leku jest ibuprofen. Jedna tabletka powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu.

Pozostałe składniki to: skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, powidon, hypromeloza,

talk.

Otoczka: hypromeloza, laktoza jednowodna, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza

tlenek żółty (E 172).

Jak wygląda Ibuprofen Polfarmex i co zawiera opakowanie

Tabletki powlekane o barwie żółto-brązowej, okrągłe, obustronnie wypukłe.

W opakowaniu znajduje się 60 tabletek.

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

Polfarmex S.A.

ul. Józefów 9

99-300 Kutno

Polska (Poland)

Tel.: 24 357 44 44

Fax: 24 357 45 45

Data ostatniej aktualizacji ulotki:

30-1-2019

Tris Pharma, Inc Expands Its Voluntary Nationwide Retail Recall of Ibuprofen Oral Suspension Drops, USP, 50 mg per 1.25 mL, Due to Higher Concentration of Ibuprofen

Tris Pharma, Inc Expands Its Voluntary Nationwide Retail Recall of Ibuprofen Oral Suspension Drops, USP, 50 mg per 1.25 mL, Due to Higher Concentration of Ibuprofen

Monmouth Junction, NJ, Tris Pharma, Inc. is expanding the scope of its November 2018 recall by adding three (3) additional lots of Ibuprofen Oral Suspension Drops, USP, 50 mg per 1.25 mL, to the retail (pharmacy) level. Some units from these batches have been found to have higher levels of Ibuprofen concentration.

FDA - U.S. Food and Drug Administration

6-12-2018

Tris Pharma Issues Voluntary Nationwide Recall of Infants’ Ibuprofen Concentrated Oral Suspension, USP (NSAID) 50 mg per 1.25 mL, Due to Potential Higher Concentrations of Ibuprofen

Tris Pharma Issues Voluntary Nationwide Recall of Infants’ Ibuprofen Concentrated Oral Suspension, USP (NSAID) 50 mg per 1.25 mL, Due to Potential Higher Concentrations of Ibuprofen

Tris Pharma, Inc. has voluntarily recalled three (3) lots of Infants’ Ibuprofen Concentrated Oral Suspension, USP (NSAID) 50 mg per 1.25 mL, to the retail level. The recalled lots of the product have been found to potentially have higher concentrations of ibuprofen.

FDA - U.S. Food and Drug Administration

21-2-2017

Takeda Pharma A/S recalls batch of Pamol® in packs of 300 film-coated tablets

Takeda Pharma A/S recalls batch of Pamol® in packs of 300 film-coated tablets

Takeda Pharma A/S recalls a batch of Pamol® in packs of 300 film-coated tablets after the discovery of Ibumetin 600 mg containing ibuprofen in some packs. Both types of medicine are used for the treatment of mild pain, but they work in different ways and may cause different adverse reactions.

Danish Medicines Agency

13-2-2019


Opinion/decision on a Paediatric investigation plan (PIP): Ibuprofen, decision type: , therapeutic area: , PIP number: P/0382/2018

Opinion/decision on a Paediatric investigation plan (PIP): Ibuprofen, decision type: , therapeutic area: , PIP number: P/0382/2018

Opinion/decision on a Paediatric investigation plan (PIP): Ibuprofen, decision type: , therapeutic area: , PIP number: P/0382/2018

Europe - EMA - European Medicines Agency

4-12-2018


Overview of comments received on Ibuprofen 200 – 800 mg oral use, immediate release formulations product-specific bioequivalence guidance

Overview of comments received on Ibuprofen 200 – 800 mg oral use, immediate release formulations product-specific bioequivalence guidance

Overview of comments received on Ibuprofen 200 – 800 mg oral use, immediate release formulations product-specific bioequivalence guidance

Europe - EMA - European Medicines Agency

27-11-2018


Opinion/decision on a Paediatric investigation plan (PIP): Ibuprofen,Paracetamol, decision type: , therapeutic area: , PIP number: P/0135/2018

Opinion/decision on a Paediatric investigation plan (PIP): Ibuprofen,Paracetamol, decision type: , therapeutic area: , PIP number: P/0135/2018

Opinion/decision on a Paediatric investigation plan (PIP): Ibuprofen,Paracetamol, decision type: , therapeutic area: , PIP number: P/0135/2018

Europe - EMA - European Medicines Agency

24-5-2018

Pedea (Orphan Europe S.A.R.L.)

Pedea (Orphan Europe S.A.R.L.)

Pedea (Active substance: Ibuprofen) - PSUSA - Modification - Commission Decision (2018)3257 of Thu, 24 May 2018 European Medicines Agency (EMA) procedure number: EMEA/H/C/PSUSA/1712/201707

Europe -DG Health and Food Safety