Aspirin

Glavna informacija

  • Trgovački naziv:
  • Aspirin rapid 500 mg obložene tablete
  • Doziranje:
  • 500 mg
  • Farmaceutski oblik:
  • obložena tableta
  • Sastav:
  • Urbroj: jedna tableta sadrži 500 mg acetilsalicilatne kiseline
  • Tip recepta:
  • bez recepta, u ljekarni
  • Koristi za:
  • Ljudi
  • Vrsta lijekova:
  • alopatski lijek
  • Proizveden od:
  • Bayer Bitterfeld GmbH, Bitterfeld-Wolfen, Njemačka

Dokument

Lokalizacija

  • Na raspolaganju u:
  • Aspirin rapid 500 mg obložene tablete
    Hrvatska
  • Jezik:
  • hrvatski

Terapeutski informacija

  • Proizvod sažetak:
  • Pakiranje: 8 tableta u strip pakiranju, u kutiji [HR-H-831178856-01]; 20 tableta u strip pakiranju, u kutiji [HR-H-831178856-02] Urbroj: 381-12-01/30-16-11

Druge informacije

Status

  • Izvor:
  • HALMED Agencija za lijekove i medicinske proizvode - Agency for medicinal products and medical devices of Croatia
  • Broj odobrenja:
  • HR-H-831178856
  • Datum autorizacije:
  • 22-11-2016
  • Zadnje ažuriranje:
  • 04-06-2018

Uputu o lijeku

Uputa o lijeku: Informacija za bolesnika

ASPIRIN rapid 500 mg obložene tablete

acetilsalicilatna kiselina

Pažljivo pročitajte cijelu uputu prije nego počnete uzimati ovaj lijek jer sadrži Vama važne podatke.

Uvijek uzmite ovaj lijek točno onako kako je propisano u ovoj uputi ili kako Vam je rekao Vaš

liječnik ili ljekarnik.

Sačuvajte ovu uputu. Možda ćete je trebati ponovno pročitati.

Ako imate dodatnih pitanja, obratite se svom ljekarniku.

Ako primijetite bilo koju nuspojavu, potrebno je obavijestiti liječnika ili ljekarnika. To

uključuje i svaku moguću nuspojavu koja nije navedena u ovoj uputi. Pogledajte dio 4.

Obavezno se obratite liječniku ako se ne osjećate bolje ili ako se osjećate lošije nakon 3 do 5

dana.

Što se nalazi u ovoj uputi:

Što je Aspirin rapid i za što se koristi?

Što morate znati prije nego počnete uzimati Aspirin rapid?

Kako uzimati Aspirin rapid?

Moguće nuspojave

Kako čuvati Aspirin rapid?

Sadržaj pakiranja i druge informacije?

1.

Što je Aspirin rapid i za što se koristi?

Aspirin rapid sadrži acetilsalicilatnu kiselinu koja ublažava bolove i snižava vrućicu. Formuliran je

tako da omogućuje brzo ublažavanje boli zbog brzog otapanja tablete i brze apsorpcije

acetilsalicilatne kiseline u krvotok.

Aspirin

rapid

upotrebljava

kratkotrajno

simptomatsko

ublažavanje

glavobolje,

zubobolje,

grlobolje uslijed prehlade, menstrualnih bolova, bolova u mišićima i zglobovima, bolova u leđima,

blagih artritičnih bolova te za simptomatsko ublažavanje bolova i vrućice kod prehlade ili gripe.

Aspirin rapid namijenjen je liječenju odraslih i adolescenata starijih od 16 godina.

Obavezno se obratite liječniku ako se ne osjećate bolje ili ako se osjećate lošije nakon 3 do 5 dana

uzimanja lijeka.

2.

Što morate znati prije nego počnete uzimati Aspirin rapid?

Nemojte uzimati Aspirin rapid:

ako ste alergični na acetilsalicilatnu kiselinu ili druge salicilate ili neki drugi sastojak ovog lijeka

(naveden u dijelu 6.);

ako ste u prošlosti imali astmatske napadaje nakon primjene salicilata ili drugih nesteroidnih

protuupalnih lijekova (posebni lijekovi protiv boli, vrućice ili upale);

ako imate čir u probavnom sustavu;

ako imate povećanu sklonosti krvarenjima;

ako imate teško zatajenje funkcije jetre ili bubrega;

ako imate teško zatajenje funkcije srca;

ako uzimate 15 mg ili više metotreksata tjedno (vidjeti dio

Drugi lijekovi i Aspirin rapid

ako ste u posljednjem tromjesečju trudnoće (vidjeti dio

Trudnoća, dojenje i plodnost

H A L M E D

22-11-2016

O D O B R E N O

ako ste mlađi od 16 godina (vidjeti dio

Djeca i adolescenti

Upozorenja i mjere opreza

Obratite se svom liječniku ili ljekarniku prije nego uzmete Aspirin rapid:

ako ste preosjetljivi (alergični) na druge analgetike, protuupalne lijekove, antireumatike (posebni

lijekovi protiv reumatizma ili upala) i kada imate druge alergije;

ako ste u prošlosti imali dugotrajni ili ponavljajući čir na želucu ili dvanaesniku ili krvarenja u

probavnom sustavu;

ako istodobno uzimate i lijekove koji sprječavaju zgrušavanje krvi (vidjeti dio

Drugi lijekovi i

Aspirin rapid

ako imate oštećenu funkciju bubrega ili srca i cirkulacije (npr. bolest krvnih žila bubrega,

zatajivanje srca, gubitak volumena krvi, veliki operativni zahvati, sepsa ili velika krvarenja),

obzirom da Aspirin rapid može dodatno povećati rizik od oštećenja bubrega i akutnog zatajenja

bubrega. Rizik je posebno velik kada se istodobno uzima nekoliko različitih lijekova protiv boli.

ako imate blago do umjereno oštećenu funkciju jetre;

ako imate težak nedostatak enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaze (G6PD) jer Aspirin rapid

može izazvati razgradnju crvenih krvnih stanica ili slabokrvnost. Čimbenici koji mogu povisiti

ovaj rizik su visoke doze lijeka Aspirin rapid, vrućica ili akutne infekcije.

ako imate astmu, peludnu hunjavicu, nosne polipe ili kroničnu dišnu bolest, jer Aspirin rapid

može u Vas izazvati stezanje dišnih puteva i astmatski napadaj ili druge reakcije preosjetljivosti.

Isto vrijedi ukoliko ste preosjetljivi na druge tvari (npr. kožne reakcije, svrbež, koprivnjača);

ako imate planirani operativni zahvat i nakon njega (uključujući manje operacije kao npr.

vađenje zuba): može se javiti povećana sklonost krvarenju zbog usporavajućeg učinka lijeka

Aspirin rapid na zgrušavanje krvi koji traje do nekoliko dana nakon primjene.

ako imate jaka menstrualna krvarenja

ako imate upalne bolesti zglobova, giht

ako ste stariji od 65 godina, jer možete biti osjetljiviji na skupinu lijekova za liječenje boli,

vrućice i upale, uključujući Aspirin rapid

ako uzimate druge lijekove (vidjeti dio

Drugi lijekovi i Aspirin rapid

ako planirate trudnoću ili ste trudni manje od 6 mjeseci (vidjeti dio

Trudnoća

Molimo obavijestite svog liječnika ili stomatologa ako ste uzeli ovaj lijek.

Djeca i adolescenti

Primjena acetilsalicilatne kiseline kod djece može uzrokovati Reyeov sindrom. Reyeov sindrom je

vrlo rijetka bolest koja može biti smrtonosna. Zato se acetilsalicilatna kiselina ne smije davati djeci

mlađoj od 16 godina, osim ako liječnik nije drugačije savjetovao. Lijekovi koji sadrže acetilsalicilatnu

kiselinu ne smiju se primjenjivati u djece i adolescenata za liječenje virusnih infekcija sa ili bez

vrućice bez savjetovanja s liječnikom. Kod određenih virusnih infekcija, posebno u onih uzrokovanih

virusom influenze A, influenze B i vodenih kozica (varicele), postoji rizik od nastanka Reyeovog

sindroma, vrlo rijetke, ali moguće životno ugrožavajuće bolesti koja zahtjeva hitnu medicinsku skrb.

Rizik može biti uvećan pri istodobnoj primjeni lijeka Aspirin rapid s drugim lijekovima; međutim,

uzročna povezanost nije dokazana. Ukoliko se uz navedene bolesti javi ustrajno povraćanje, može se

sumnjati na Reyeov sindrom.

Drugi lijekovi i Aspirin rapid

Obavijestite svog liječnika ili ljekarnika ako uzimate ili ste nedavno uzeli ili biste mogli uzeti bilo

koje druge lijekove.

Učinak nekih lijekova može se promijeniti kod istovremene primjene lijeka Aspirin rapid.

Ako istodobno uzimate Aspirin rapid i druge lijekove, može doći do njihovog međudjelovanja.

Aspirin rapid može pojačati učinak nekih lijekova, stoga pripazite ako uzimate:

lijekove za liječenje karcinoma i reumatoidnog artritisa (metotreksat),

lijekove za ublažavanje upala (npr. nesteroidne protuupalne lijekove) zbog povećanog rizika od

nastanka čira i krvarenja u probavnom sustavu,

H A L M E D

22-11-2016

O D O B R E N O

lijekove koji utječu na zgrušavanje krvi (npr. varfarin) ili lijekove koji razgrađuju krvne ugruške.

Budući da se istodobnim uzimanjem povećava rizik od krvarenja, obratite pozornost na znakove

potkožnog krvarenja kao što su modrice,

lijekove za liječenje depresije zbog povećanog rizika od nastanka čira i krvarenja u probavnom

sustavu (npr. citalopram, escitalopram, fluoksetin, fluvoksamin, paroksetin, sertralina),

lijekove koji se koriste za liječenje bolesti srca (digoksin),

lijekove za liječenje šećerne bolesti (tzv. antidijabetici, npr. inzulin, sulfonilureja) jer je pad

vrijednosti šećera u krvi izraženiji nego inače,

lijekove za liječenje epilepsije (npr. valproatna kiselina),

lijekove za izlučivanje vode (diuretici),

lijekove za liječenje Addisonove bolesti (sistemski glukokortikoidi, osim hidrokortizona)

alkohol

Ako uzimate sljedeće lijekove, Aspirin rapid može smanjiti njihovu učinkovitost:

lijekovi za sniženje povišenog krvnog tlaka (diuretici i ACE inhibitori)

lijekovi koji povećavaju izlučivanje mokraćne kisline i koriste za liječenje gihta (npr. probenecid,

benzbromaron)

Aspirin rapid s alkoholom

Aspirin rapid ne smijete uzimati s alkoholom jer to povećava opasnost od krvarenja u probavnom

sustavu i produljuje vrijeme krvarenja.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ako ste trudni ili dojite, mislite da biste mogli biti trudni ili planirate trudnoću, obratite se svom

liječniku ili ljekarniku za savjet prije nego uzmete ovaj lijek.

Trudnoća

Aspirin rapid se ne smije uzimati tijekom prvog i drugog tromjesečja trudnoće, osim ako to nije

prijeko potrebno. Ukoliko nastojite zatrudnjeti, a uzimate ovaj lijek ili ga uzimate tijekom prvog i

drugog tromjesečja trudnoće, doza bi trebala biti najmanja moguća, a trajanje liječenja što je moguće

kraće.

Ovaj lijek se ne smije uzimati tijekom posljednjeg tromjesečja trudnoće zbog povećanog rizika od

komplikacija za majku i dijete prije i za vrijeme poroda. Tijekom posljednjeg tromjesečja trudnoće

svi lijekovi slični ovom lijeku mogu u ploda uzrokovati oštećenja funkcije srca, pluća i bubrega, što

može dovesti to zatajenja bubrega uz manjak plodne vode.

Navedeni lijekovi mogu izložiti majku i dijete na završetku trudnoće produljenom krvarenju te

slabijim i manje učestalim stezanjem maternice, što može dovesti do odgođenog ili produljenog

poroda.

Dojenje

Male količine djelatnog sastojka lijeka prelaze

majčino mlijeko. U novorođenčadi čije su majke

povremeno uzimale ovaj lijek do sada nisu primijećene nuspojave, stoga dojenje obično ne treba

prekidati.

Međutim, majke koje ovaj lijek uzimaju redovito ili u visokim dozama moraju prestati dojiti.

Plodnost

Ovaj lijek i njemu slični lijekovi mogu u žena uzrokovati poremećaj plodnosti. Ovaj učinak nestaje

nakon prestanka uzimanja lijeka.

Upravljanje vozilima i strojevima

Nema podataka o utjecaju lijeka Aspirin rapid na sposobnost upravljanja motornim vozilima i rada na

strojevima. Ipak, mora se uzeti u obzir, da se može pojaviti omaglica u slučaju predoziranja.

H A L M E D

22-11-2016

O D O B R E N O

Aspirin rapid sadrži natrij

Ovaj lijek sadrži 72 mg natrija u jednoj tableti. O tome treba voditi računa u bolesnika s ograničenjem

unosa natrija.

3.

Kako uzimati Aspirin rapid?

Uvijek uzmite ovaj lijek točno onako kako je opisano u ovoj uputi ili kako Vam je rekao Vaš liječnik

ili ljekarnik. Provjerite s Vašim liječnikom ili ljekarnikom ako niste sigurni.

Preporučena doza je:

Pojedinačna doza

Ukupna dnevna doza

Odrasli i adolescenti stariji

od 16 godina

1-2 tablete

(500–1000 mg

acetilsalicilatne kiseline)

3-8 tableta

(1500 –4000 mg

acetilsalicilatne kiseline)

Pojedinačna doza lijeka može se ponoviti nakon 4-8 sati uz najviše 4 pojedinačne doze tijekom 24

sata.

Način primjene

Aspirin rapid se uzima kroz usta. Popijte tabletu s čašom vode poslije jela. Uzimanje lijeka natašte

može nadražiti sluznicu želuca.

Trajanje primjene

Nemojte uzimati Aspirin rapid dulje od 3 dana za liječenje vrućice ili dulje od 5 dana protiv boli,

osim prema savjetu liječnika.

Primjena u djece i adolescenata

Aspirin rapid se ne smije davati djeci i adolescentima mlađima od 16 godina, osim ako nije to

propisao liječnik (vidjeti dio

Upozorenja i mjere opreza

Ako uzmete više lijeka Aspirin rapid nego što ste trebali

Otrovanje ovim lijekom može nastati uslijed dugotrajnog uzimanja preporučenih doza lijeka ili uslijed

jednokratnog uzimanja visoke doze (predoziranje) koje je po život opasno, a koje nastaje kod

slučajnog uzimanja u djece ili kod namjernog uzimanja.

Otrovanje nakon dugotrajnog uzimanja

lijeka Aspirin rapid može biti neprimjetno jer su znakovi

otrovanja nespecifični. Blago otrovanje obično se javi samo nakon ponovljenog uzimanja velikih

doza. Simptomi uključuju omaglicu, vrtoglavicu, zujanje u ušima, gluhoću, znojenje, mučninu i

povraćanje, glavobolju, smetenost i mogu se kontrolirati smanjenjem doze.

Glavni znak

otrovanja jednom visokom dozom

je težak poremećaj ravnoteže tekućine, soli i

kiselosti krvi, koji može varirati ovisno o dobi i visini doze. Javlja se vrućica, ubrzano i otežano

disanje, nedostatak zraka, ubrzani i neritmični otkucaji srca, pad krvnog tlaka, gubitak tekućine,

smanjena količina mokraće, moguća su krvarenja u probavi te obamrlost ili živčani napadaji.

Ukoliko sumnjate na predoziranje, obavijestite liječnika koji će odlučiti o mjerama koje treba

poduzeti ovisno o ozbiljnosti stanja.

Ako ste zaboravili uzeti Aspirin rapid

Nemojte uzeti dvostruku dozu kako biste nadoknadili zaboravljenu dozu.

U slučaju bilo kakvih pitanja u vezi s primjenom ovog lijeka, obratite se svom liječniku ili

ljekarniku.

H A L M E D

22-11-2016

O D O B R E N O

4.

Moguće nuspojave

Kao i svi lijekovi, ovaj lijek može uzrokovati nuspojave iako se one neće javiti kod svakoga.

Prestanite uzimati Aspirin rapid

odmah se javite liječniku

ako primijetite sljedeće:

oticanje lica, jezika i dušnika koje uzrokuje velike poteškoće u disanju znak su teške alergijske

reakcije (angioedem)

bol u trbuhu, crnu stolicu, povraćanje krvi, povraćanje sadržaja koji sliči na talog od kave, što su

znakovi krvarenja u želucu ili crijevima

Nuspojave su navedene prema sljedećim kategorijama učestalosti:

Često:

mogu se javiti u manje od 1 na 10 osoba

šum u ušima

loša probava, bol u trbuhu

Rijetko:

mogu se javiti u manje od 1 na 1000 osoba

preosjetljivost, teške alergijske reakcije (anafilaktičke reakcije). Reakcije preosjetljivosti mogu

zahvatiti kožu, dišne puteve, krvožilni sustav, probavni sustav, posebno u bolesnika sa astmom.

Simptomi uključuju:

- oticanje tkiva uzrokovano viškom tekućine

- pad krvnog tlaka

- piskanje, poteškoće u disanju, nedostatak zraka

- probleme sa srcem

- šok reakciju opasnu po život

preosjetljivost na lijek

krvarenje u mozgu, krvarenje u lubanji

simptomi astme (pritisak u prsima, kašalj, otežano disanje), curenje iz nosa, začepljenost nosa

upala, čir i krvarenje u probavnom sustavu

osip, koprivnjača, svrbež

Vrlo rijetko:

mogu se javiti u manje od 1 na 10 000 osoba

puknuće čira u probavnom sustavu

prolazni poremećaji funkcije jetre , povećane razine jetrenih enzima transaminaza

Nepoznato:

učestalost se ne može procijeniti iz dostupnih podataka

smanjen broj crvenih krvnih stanica (anemija) kao posljedica krvarenja

raspadanje crvenih krvnih stanica u bolesnika s teškim nedostatkom glukoza-6-fosfat

dehidrogenaze

teške alergijske reakcije (anafilaktički šok)

težak poremećaj disanja i rada srca

krvarenje, krvarenje u slučaju operativnog zahvata, izljev krvi u tkivu

krvarenje iz nosa

krvarenje zubnog mesa

krvarenje iz mokraćnih ili spolnih organa

smanjena ili prekinuta funkcija bubrega

Prijavljivanje nuspojava

Ako primijetite bilo koju nuspojavu, potrebno je obavijestiti liječnika ili ljekarnika. Ovo uključuje i

svaku moguću nuspojavu koja nije navedena u ovoj uputi. Nuspojave možete prijaviti izravno putem

nacionalnog sustava za prijavu nuspojava: navedenog u Dodatku V.

Prijavljivanjem nuspojava možete pridonijeti u procjeni sigurnosti ovog lijeka.

5.

Kako čuvati Aspirin rapid?

Ovaj lijek čuvajte izvan pogleda i dohvata djece.

H A L M E D

22-11-2016

O D O B R E N O

Ovaj lijek se ne smije upotrijebiti nakon isteka roka valjanosti navedenog na kutiji. Rok valjanosti

odnosi se na zadnji dan navedenog mjeseca.

Čuvati na temperaturi ispod 30ºC.

Nemojte koristiti ako primjetite vidljive znakove oštećenja.

Nikada nemojte nikakve lijekove bacati u otpadne vode ili kućni otpad. Pitajte svog ljekarnika kako

baciti lijekove koje više ne koristite. Ove će mjere pomoći u očuvanju okoliša.

6.

Sadržaj pakiranja i druge informacije

Što Aspirin rapid 500 mg obložene tablete sadrže

Djelatna tvar je acetilsalicilatna kiselina.

Jedna obložena tableta sadrži 500 mg acetilsalicilatne kiseline.

Pomoćne tvari su:

Jezgra tablete sadrži bezvodni koloidni silicijev dioksid i bezvodni natrijev karbonat.

Ovojnica tablete sadrži karnauba vosak, hipromelozu i cinkov stearat.

Kako Aspirin rapid 500 mg obložene tablete izgledaju i sadržaj pakiranja

Ovaj lijek je bijela do gotovo bijela, okrugla, bikonveksna obložena tableta promjera 12 mm. Tablete

na jednoj strani imaju utisnutu oznaku „BA 500” te na drugoj Bayer križ. Pakiranje sadrži 8 ili 20

tableta u blister-pakiranju, u kutiji.

Na tržištu se ne moraju nalaziti sve veličine pakiranja.

Nositelj odobrenja za stavljanje lijeka u promet i proizvođač

Nositelj odobrenja

Bayer d.o.o., Radnička cesta 80, Zagreb

Proizvođač

Bayer Bitterfeld GmbH, Ortsteil Greppin, Salegaster Chaussee 1, 06803 Bitterfeld-Wolfen, Njemačka

Način i mjesto izdavanja lijeka

Lijek se izdaje bez recepta, u ljekarni.

Ova uputa je zadnji put revidirana u studenome 2016.

H A L M E D

22-11-2016

O D O B R E N O