Paracetamol "Orifarm"

Primær information

  • Handelsnavn:
  • Paracetamol "Orifarm" 500 mg filmovertrukne tabletter
  • Dosering:
  • 500 mg
  • Lægemiddelform:
  • filmovertrukne tabletter
  • Brugt til:
  • Mennesker
  • Medicin typen:
  • Allopatiske stof

Dokumenter

Lokation

  • Fås i:
  • Paracetamol "Orifarm" 500 mg filmovertrukne tabletter
    Danmark
  • Sprog:
  • dansk

Andre oplysninger

Status

  • Kilde:
  • Lægemiddelstyrelsen - Danish Medicines Agency
  • Autorisation status:
  • Markedsført
  • Autorisationsnummer:
  • 51806
  • Sidste ændring:
  • 22-02-2018

Indlægsseddel

INDLÆGSEDLER FOR:

Paracetamol "Orifarm", filmovertrukne tabletter

paracetamol

500 mg

Indhold:

Indlægsseddel for medicinen købt i håndkøb

Indlægsseddel for medicin købt på recept

Indlægsseddel: Information til brugeren

Paracetamol Orifarm 500 mg filmovertrukne tabletter

paracetamol

Læs denne indlægsseddel grundigt, inden du begynder at tage dette lægemiddel, da den indeholder

vigtige oplysninger.

Tag altid dette lægemiddel nøjagtigt som beskrevet i denne indlægsseddel eller efter de anvisninger, lægen,

apotekspersonalet eller sundhedspersonalet har givet dig.

Gem indlægssedlen. Du kan få brug for at læse den igen.

Spørg apotekspersonalet, hvis der er mere, du vil vide.

Kontakt lægen, apotekspersonalet eller sundhedspersonalet, hvis du får bivirkninger, herunder

bivirkninger, som ikke er nævnt her. Se punkt 4.

Kontakt lægen, hvis du får det værre, eller hvis du ikke får det bedre.

Se den nyeste indlægsseddel på www.indlægsseddel.dk

Oversigt over indlægssedlen

Virkning og anvendelse

Det skal du vide, før du begynder at tage Paracetamol Orifarm

Sådan skal du tage Paracetamol Orifarm

Bivirkninger

Opbevaring

Pakningsstørrelser og yderligere oplysninger

1.

Virkning og anvendelse

Paracetamol er et smertestillende og febernedsættende lægemiddel.

Paracetamol Orifarm anvendes til behandling af milde til moderate smerter og/eller feber.

Kontakt lægen, hvis du får det værre, eller hvis du ikke får det bedre.

2.

Det skal du vide, før

du begynder at tage Paracetamol Orifarm

Lægen kan have foreskrevet anden anvendelse eller dosering end angivet i denne information. Følg altid

lægens anvisning og oplysningerne på doseringsetiketten.

Tag ikke Paracetamol Orifarm:

hvis du er allergisk over for paracetamol eller et af de øvrige indholdsstoffer i Paracetamol Orifarm

(angivet i punkt 6).

du har svært nedsat leverfunktion.

Advarsler og forsigtighedsregler

Kontakt lægen, apotekspersonalet eller sundhedspersonalet, før du tager Paracetamol Orifarm hvis:

du har nedsat nyre- eller leverfunktion

du har en dårlig ernæringstilstand, f.eks. på grund af et alkoholmisbrug

du tager andre lægemidler med paracetamol

du har svær hæmolytisk anæmi (unormal nedbrydning af de røde blodlegemer)

du har astma og samtidigt er overfølsom overfor acetylsalicylsyre.

Overskrides den anbefalede dosis, kan der opstå livstruende forgiftning. Hvis der er mistanke om

overdosering, bør du straks søge læge.

Du bør ikke anvende paracetamol jævnligt igennem længere tid, da langtidsbrug kan give leverskader. Tal

med lægen eller apotekspersonalet hvis du ønsker at tage paracetamol igennem en længere periode.

Med mindre der er manglende effekt anbefales det ikke at behandle børn med et andet feberstillende

lægemiddel sammen med paracetamol (daglig dosis på 60 mg/kg).

Forsigtighed tilrådes ved administration af paracetamol til patienter med alvorligt nedsat nyrefunktion eller

mild til moderat nedsat leverfunktion.

Risici ved overdosering er større hos patienter med ikke-cirrotisk alkoholisk leversygdom. Der bør udvises

forsigtighed i tilfælde af kronisk alkoholisme. Den daglige dosis bør ikke overstige 2 g i disse tilfælde.

Paracetamol skal anvendes med forsigtighed i tilfælde af dehydrering og kronisk underernæring.

Hvis du er afhængighed af alkohol eller har leverskader må du ikke tage paracetamol sammen med alkohol,

medmindre lægen har ordineret det. Paracetamol forstærker ikke virkningen af alkohol.

Hvis du har en alvorlig infektion, da den kan øge risikoen for metabolisk acidose. Symptomer på metabolisk

acidose inkluderer:

dyb, hurtig og besværet vejrtrækning.

kvalme og opkast.

appetitløshed.

Kontakt din læge øjeblikkeligt, såfremt du oplever en kombination af disse symptomer.

Hvis du allerede tager anden smertestillende medicin indeholdende paracetamol må du ikke tage Paracetamol

Orifarm uden først at tale med lægen eller apotekspersonalet.

Tag aldrig mere Paracetamol Orifarm end anbefalet. En højere dosis øger ikke smertelindringen, men kan

derimod forårsage alvorlig leverskade. Symptomerne på leverskader forekommer først efter et par dage. Det

er derfor meget vigtigt, at du kontakter din læge så hurtigt som muligt, hvis du har taget mere Paracetamol

Orifarm end anbefalet i denne indlægsseddel.

Forkert brug af smertestillende medicin over lang tid og høje doser kan give hovedpine som ikke kan

behandles med højere doser af medicinen.

Generelt kan daglig indtagelse af smertestillende lægemidler føre til permanente nyreskader med risiko for

nyresvigt (analgetisk nefropati), især ved en kombination af forskellige smertestillende stoffer.

Pludselig afbrydning efter langtidsbehandling med paracetamol kan føre til hovedpine, træthed,

muskelsmerter, nervøsitet, svimmelhed eller besvimelse. Disse symptomer forsvinder inden for et par dage. I

denne periode bør du undgå yderligere brug af smertestillende medicin. Begynd ikke at tage dem igen uden

lægens anvisning.

Paracetamol Orifarm bør ikke tages som langtidsbehandling eller ved høje doser uden at tale med lægen.

Børn og unge

Paracetamol Orifarm anbefales ikke til børn under 3 år.

Brug af anden medicin sammen med Paracetamol Orifarm

Fortæl det altid til lægen eller apotekspersonalet, hvis du tager anden medicin eller har gjort det for nylig.

Dette er især vigtigt ved brug af:

Kloramfenikol (til behandling af infektioner)

Zidovudin (til behandling af AIDS)

Rifampicin (til behandling af infektioner)

Cimetidin (middel mod halsbrand)

Metoclopramid og domperidon (midler mod kvalme og opkastning)

Cholestyramid (middel mod forhøjet kolesterol)

Probenecid (middel mod urinsyregigt)

Antikoagulantia (blodfortyndende middel, f.eks. warfarin), i tilfælde hvor du har brug for at tage

smertestillende lægemiddler dagligt over en lang periode

Glutetimid, fenobarbital, carbamazepin (mod epilepsi)

Naturlægemidlet Prikbladet Perikon

Effekten af paracetamol på laboratorietests: Test for urinsyre og blodsukker kan blive påvirket.

Paracetamol Orifarm bør anvendes med forsigtighed sammen med lægemidler, som påvirker leverens

funktion eller som er kendt for at være skadelig for leveren og sammen med alkohol.

For at undgå overdosering bør det kontrolleres at lægmidler, der bruges samtidig med Paracetamol Orifarm,

ikke også indeholder paracetamol.

Brug af Paracetamol Orifarm sammen med mad, drikke og alkohol

Du kan tage Paracetamol Orifarm sammen med eller uden mad. Tabletterne bør tages sammen med væske.

Indtagelse af store mængder alkohol bør undgås ved samtidig brug af paracetamol.

Graviditet, amning og fertilitet

Hvis du er gravid eller ammer, har mistanke om, at du er gravid, eller planlægger at blive gravid, skal du

spørge din læge eller apotekspersonalet til råds, før du tager dette lægemiddel.

Ved graviditet bør paracetamol tages i den lavest mulige dosis, i kortest mulig tid.

Anbefalede doser af paracetamol kan anvendes under graviditet og amning.

Trafik- og arbejdssikkerhed

Paracetamol Orifarm påvirker ikke arbejdssikkerheden og evnen til at færdes sikkert i trafikken.

3.

Sådan skal du tage Paracetamol Orifarm

Tag altid lægemidlet nøjagtigt som beskrevet i denne indlægsseddel eller efter lægens, apotekspersonalets

eller sundhedspersonalets anvisning. Er du i tvivl, så spørg lægen, apotekspersonalet eller

sundhedspersonalet.

Overskrid ikke den anbefalede dosis.

Fortsæt ikke behandlingen uden at spørge lægen eller apotekspersonalet, hvis smerterne fortsætter i mere end

5 dage, du har feber i mere end 3 dage eller det forværres.

Paracetamol Orifarm bør indtages sammen med rigelig mængde væske.

Den anbefalede dosis er:

Voksne:

2 tabletter (1000 mg) 3-4 gange i døgnet, højst 8 tabletter i døgnet. I nogle tilfælde er 1 tablet (500

mg) 3-4- gange i døgnet tilstrækkeligt.

Brug til børn og unge

Børn:

Den anbefalede daglige dosis er 10-15 mg paracetamol pr. kg legemsvægt 3-4 gange dagligt, se

tabellen nedenfor.

Legemsvægt

Alder

Dosering

15-25 kg

3-7 år

½ tablet (250 mg) 3-4 gange

i døgnet

25-40 kg

7-12 år

½-1 tablet (250 - 500 mg) 3-

4 gange i døgnet

Over 40 kg

> 12 år

1-2 tabletter (500-1000 mg)

3-4 gange i døgnet

Tabletten kan deles i to lige store doser.

Paracetamol Orifarm anbefales ikke til børn under 3 år eller med en kropsvægt under 15 kg. Der findes andre

mere passende styrker og/eller formuleringer til børn med en lav kropsvægt eller til børn der ikke kan sluge

en tablet.

Ældre:

Det er ikke nødvendigt at justere dosis.

Nedsat nyre- og leverfunktion:

Hos patienter med nedsat nyre- og leverfunktion skal dosis nedsættes eller doseringsintervallet forlænges. Du

skal følge lægen eller apotekspersonalets anvisning.

Hvis du har taget for mange Paracetamol Orifarm

Kontakt lægen, skadestuen eller apoteket, hvis du har taget mere af Paracetamol Orifarm, end der står i

denne information eller mere end lægen har foreskrevet også selv om du har det godt, på grund af risiko for

forsinkede, alvorlige leverskader.

Hvis du har glemt at tage Paracetamol Orifarm

Hvis du har glemt at tage en dosis Paracetamol Orifarm, kan du tage den når du kommer i tanke om det. Du

må ikke tage en dobbeltdosis som erstatning for den glemte dosis og overskrid aldrig den maksimale daglige

dosis.

Spørg lægen, apotekspersonalet eller sundhedspersonalet, hvis der er noget, du er i tvivl om.

4.

Bivirkninger

Dette lægemiddel kan som al anden medicin give bivirkninger, men ikke alle får bivirkninger.

Alvorlige bivirkninger

Følgende bivirkninger er meget alvorlige og kan kræve øjeblikkelig behandling. Hvis du oplever nogle

af de følgende bivirkninger, skal du straks stoppe med at tage medicinen og søge læge.

Meget sjældne bivirkninger:

kan forekomme hos op til én ud af 10.000 patienter

Blødning fra hud og slimhinder og blå mærker pga. forandringer i blodet (for få blodplader).

Almen sløjhed, tendens til betændelse (infektioner) især halsbetændelse og feber pga. forandringer i

blodet (for få hvide blodlegemer).

Alvorlig blodmangel med gulsot pga. nedbrydning af blodceller (hæmolytisk anæmi).

Pludseligt hududslæt, åndedrætsbesvær og besvimelse (inden for minutter til timer) pga. overfølsomhed

(anafylaktisk reaktion).

Blæreformet udslæt og betændelse i huden, især på hænder og fødder samt i og omkring munden ledsaget

af feber (Steven-Johnson syndrom).

Kraftig afskalning og afstødning af hud.

Vejrtrækningsbesvær hos personer med anlæg herfor (bronkospasme).

Angioødem, med symptomer som opsvulmet ansigt, læber, hals eller tunge.

Andre bivirkninger

Sjældne bivirkninger:

kan forekomme hos op til én ud af 1.000 patienter

Nældefeber, udslæt.

Forhøjede leverenzymværdier.

Meget sjældne bivirkninger:

kan forekomme hos op til én ud af 10.000 patienter

Allergiske reaktioner (overfølsomhedsreaktioner).

Påvirkning af leverens funktion. Kan være alvorligt. Hvis du oplever gulfarvning af øjnene (gulsot), skal

du kontakte lægen.

Ved langtidsbehandling kan muligheden for nyreskade ikke udelukkes.

Indberetning af bivirkninger

Hvis du oplever bivirkninger, bør du tale med din læge, sygeplejerske eller apoteket. Dette gælder også

mulige bivirkninger, som ikke er medtaget i denne indlægsseddel. Du eller dine pårørende kan også

indberette bivirkninger direkte til Lægemiddelstyrelsen via de oplysninger, der fremgår herunder.

Lægemiddelstyrelsen

Axel Heides Gade 1

DK-2300 København S

Websted: www.meldenbivirkning.dk

E-mail: dkma@dkma.dk

Ved at indrapportere bivirkninger kan du hjælpe med at fremskaffe mere information om sikkerheden af

dette lægemiddel.

5.

Opbevaring

Opbevar lægemidlet utilgængeligt for børn.

Brug ikke lægemidlet efter den udløbsdato, der står på pakningen (efter EXP). Udløbsdatoen er den sidste

dag i den nævnte måned.

Spørg på apoteket, hvordan du skal bortskaffe medicinrester. Af hensyn til miljøet må du ikke smide

medicinrester i afløbet, toilettet eller skraldespanden.

6.

Pakningsstørrelser og yderligere oplysninger

Paracetamol Orifarm

indeholder:

Aktivt stof: paracetamol

Øvrige indholdsstoffer: pregelatineret stivelse, povidon, natriumstivelsesglycolat, stearinsyre,

hypromellose, macrogol.

Udseende og pakningsstørrelser

Udseende

Paracetamol Orifarm er en hvid til råhvid filmovertrukken tablet, mærket "PARA500” på den ene side og

med delekærv på den anden side.

Pakningstørrelser

Blister (PVC/aluminium): 10 og 20 tabletter.

Ikke alle pakningsstørrelser er nødvendigvis markedsført.

Indehaver af markedsføringstilladelsen og fremstiller

Orifarm A/S

Energivej 15

5260 Odense S

Danmark

info@orifarm.com

Dette lægemiddel er godkendt i EEAs medlemslande under følgende navne:

Danmark, Sverige

Paracetamol Orifarm

Denne indlægsseddel blev senest revideret 01/2018

Indlægsseddel: Information til brugeren

Paracetamol Orifarm 500 mg filmovertrukne tabletter

paracetamol

Læs denne indlægsseddel grundigt, inden du begynder at tage dette lægemiddel, da den indeholder

vigtige oplysninger.

Gem indlægssedlen. Du kan få brug for at læse den igen.

Spørg lægen, apotekspersonalet eller sundhedspersonalet, hvis der er mere, du vil vide.

Lægen har ordineret dette lægemiddel til dig personligt. Lad derfor være med at give medicinen til

andre. Det kan være skadeligt for andre, selvom de har de samme symptomer, som du har.

Kontakt lægen, apotekspersonalet eller sundhedspersonalet, hvis du får bivirkninger, herunder

bivirkninger, som ikke er nævnt her. Se punkt 4.

Se den nyeste indlægsseddel på www.indlægsseddel.dk

Oversigt over indlægssedlen

Virkning og anvendelse

Det skal du vide, før du begynder at tage Paracetamol Orifarm

Sådan skal du tage Paracetamol Orifarm

Bivirkninger

Opbevaring

Pakningsstørrelser og yderligere oplysninger

1.

Virkning og anvendelse

Paracetamol er et smertestillende og febernedsættende lægemiddel.

Paracetamol Orifarm anvendes til behandling af milde til moderate smerter og/eller feber.

Kontakt lægen, hvis du får det værre, eller hvis du ikke får det bedre.

2.

Det skal du vide, før

du begynder at tage Paracetamol Orifarm

Lægen kan have foreskrevet anden anvendelse eller dosering end angivet i denne information. Følg altid

lægens anvisning og oplysningerne på doseringsetiketten.

Tag ikke Paracetamol Orifarm:

hvis du er allergisk over for paracetamol eller et af de øvrige indholdsstoffer i Paracetamol Orifarm

(angivet i punkt 6).

du har svært nedsat leverfunktion.

Advarsler og forsigtighedsregler

Kontakt lægen, apotekspersonalet eller sundhedspersonalet, før du tager Paracetamol Orifarm hvis:

du har nedsat nyre- eller leverfunktion

du har en dårlig ernæringstilstand, f.eks. på grund af et alkoholmisbrug

du tager andre lægemidler med paracetamol

du har svær hæmolytisk anæmi (unormal nedbrydning af de røde blodlegemer)

du har astma og samtidigt er overfølsom overfor acetylsalicylsyre.

Overskrides den anbefalede dosis, kan der opstå livstruende forgiftning. Hvis der er mistanke om

overdosering, bør du straks søge læge.

Du bør ikke anvende paracetamol jævnligt igennem længere tid, da langtidsbrug kan give leverskader. Tal

med lægen eller apotekspersonalet hvis du ønsker at tage paracetamol igennem en længere periode.

Med mindre der er manglende effekt anbefales det ikke at behandle børn med et andet feberstillende

lægemiddel sammen med paracetamol (daglig dosis på 60 mg/kg).

Forsigtighed tilrådes ved administration af paracetamol til patienter med alvorligt nedsat nyrefunktion eller

mild til moderat nedsat leverfunktion.

Risici ved overdosering er større hos patienter med ikke-cirrotisk alkoholisk leversygdom. Der bør udvises

forsigtighed i tilfælde af kronisk alkoholisme. Den daglige dosis bør ikke overstige 2 g i disse tilfælde.

Paracetamol skal anvendes med forsigtighed i tilfælde af dehydrering og kronisk underernæring.

Hvis du er afhængighed af alkohol eller har leverskader må du ikke tage paracetamol sammen med alkohol,

medmindre lægen har ordineret det. Paracetamol forstærker ikke virkningen af alkohol.

Hvis du har en alvorlig infektion, da den kan øge risikoen for metabolisk acidose. Symptomer på metabolisk

acidose inkluderer:

Dyb, hurtig og besværet vejrtrækning.

Kvalme og opkast.

Appetitløshed.

Kontakt din læge øjeblikkeligt, såfremt du oplever en kombination af disse symptomer.

Hvis du allerede tager anden smertestillende medicin indeholdende paracetamol må du ikke tage Paracetamol

Orifarm uden først at tale med lægen eller apotekspersonalet.

Tag aldrig mere Paracetamol Orifarm end anbefalet. En højere dosis øger ikke smertelindringen, men kan

derimod forårsage alvorlig leverskade. Symptomerne på leverskader forekommer først efter et par dage. Det

er derfor meget vigtigt, at du kontakter din læge så hurtigt som muligt, hvis du har taget mere Paracetamol

Orifarm end anbefalet i denne indlægsseddel.

Forkert brug af smertestillende medicin over lang tid og høje doser kan give hovedpine som ikke kan

behandles med højere doser af medicinen.

Generelt kan daglig indtagelse af smertestillende lægemidler føre til permanente nyreskader med risiko for

nyresvigt (analgetisk nefropati), især ved en kombination af forskellige smertestillende stoffer.

Efter langtidsbehandling kan pludseligt stop for brug af paracetamol føre til hovedpine, træthed,

muskelsmerter, nervøsitet, svimmelhed eller besvimelse. Disse symptomer forsvinder inden for et par dage. I

denne periode bør du undgå yderligere brug af smertestillende medicin. Begynd ikke at tage dem igen uden

lægens anvisning.

Paracetamol Orifarm bør ikke tages som langtidsbehandling eller ved høje doser uden at tale med lægen.

Børn og unge

Paracetamol Orifarm anbefales ikke til børn under 3 år.

Brug af anden medicin sammen med Paracetamol Orifarm

Fortæl det altid til lægen eller apotekspersonalet, hvis du tager anden medicin eller har gjort det for nylig.

Dette er især vigtigt ved brug af:

Kloramfenikol (til behandling af infektioner)

Zidovudin (til behandling af AIDS)

Rifampicin (til behandling af infektioner)

Cimetidin (middel mod halsbrand)

Metoclopramid og domperidon (midler mod kvalme og opkastning)

Cholestyramid (middel mod forhøjet kolesterol)

Probenecid (middel mod urinsyregigt)

Antikoagulantia (blodfortyndende middel, f.eks. warfarin), i tilfælde hvor du har brug for at tage

smertestillende lægemiddler dagligt over en lang periode

Glutetimid, fenobarbital, carbamazepin (mod epilepsi)

Naturlægemidlet Prikbladet Perikon

Effekten af paracetamol på laboratorietests: Test for urinsyre og blodsukker kan blive påvirket.

Paracetamol Orifarm bør anvendes med forsigtighed sammen med lægemidler, som påvirker leverens

funktion eller som er kendt for at være skadelig for leveren og sammen med alkohol.

For at undgå overdosering bør det kontrolleres at lægmidler, der bruges samtidig med Paracetamol Orifarm,

ikke også indeholder paracetamol.

Brug af Paracetamol Orifarm sammen med mad, drikke og alkohol

Du kan tage Paracetamol Orifarm sammen med eller uden mad. Tabletterne bør tages sammen med væske.

Indtagelse af store mængder alkohol bør undgås ved samtidig brug af paracetamol.

Graviditet, amning og fertilitet

Hvis du er gravid eller ammer, har mistanke om, at du er gravid, eller planlægger at blive gravid, skal du

spørge din læge eller apotekspersonalet til råds, før du tager dette lægemiddel.

Ved graviditet bør paracetamol tages i den lavest mulige dosis, i kortest mulig tid.

Anbefalede doser af paracetamol kan anvendes under graviditet og amning.

Trafik- og arbejdssikkerhed

Paracetamol Orifarm påvirker ikke arbejdssikkerheden og evnen til at færdes sikkert i trafikken.

3.

Sådan skal du tage Paracetamol Orifarm

Tag altid lægemidlet efter lægens eller apotekspersonalets anvisning. Er du i tvivl, så spørg lægen eller

apotekspersonalet.

Overskrid ikke den anbefalede dosis.

Fortsæt ikke behandlingen uden at spørge lægen eller apotekspersonalet, hvis smerterne fortsætter i mere end

5 dage, du har feber i mere end 3 dage eller det forværres.

Paracetamol Orifarm bør indtages sammen med rigelig mængde væske.

Den anbefalede dosis er:

Voksne:

2 tabletter (1000 mg) 3-4 gange i døgnet, højst 8 tabletter i døgnet. I nogle tilfælde er 1 tablet (500

mg) 3-4- gange i døgnet tilstrækkeligt.

Brug til børn og unge

Børn:

Den anbefalede daglige dosis er 10-15 mg paracetamol pr. kg legemsvægt 3-4 gange dagligt, se

tabellen nedenfor.

Legemsvægt

Alder

Dosering

15-25 kg

3-7 år

½ tablet (250 mg) 3-4 gange

i døgnet

25-40 kg

7-12 år

½-1 tablet (250 - 500 mg) 3-

4 gange i døgnet

Over 40 kg

> 12 år

1-2 tabletter (500-1000 mg)

3-4 gange i døgnet

Tabletten kan deles i to lige store doser.

Paracetamol Orifarm anbefales ikke til børn under 3 år eller med en kropsvægt under 15 kg. Der findes andre

mere passende styrker og/eller formuleringer til børn med en lav kropsvægt eller til børn der ikke kan sluge

en tablet.

Ældre:

Det er ikke nødvendigt at justere dosis.

Nedsat nyre- og leverfunktion:

Hos patienter med nedsat nyre- og leverfunktion skal dosis nedsættes eller doseringsintervallet forlænges. Du

skal følge lægen eller apotekspersonalets anvisning.

Hvis du har taget for mange Paracetamol Orifarm

Kontakt lægen, skadestuen eller apoteket, hvis du har taget mere af Paracetamol Orifarm, end der står i

denne information eller mere end lægen har foreskrevet også selv om du har det godt, på grund af risiko for

forsinkede, alvorlige leverskader. Tag pakningen med.

Hvis du har glemt at tage Paracetamol Orifarm

Hvis du har glemt at tage en dosis Paracetamol Orifarm, kan du tage den når du kommer i tanke om det. Du

må ikke tage en dobbeltdosis som erstatning for den glemte dosis og overskrid aldrig den maksimale daglige

dosis.

Spørg lægen, apotekspersonalet eller sundhedspersonalet, hvis der er noget, du er i tvivl om.

4.

Bivirkninger

Dette lægemiddel kan som al anden medicin give bivirkninger, men ikke alle får bivirkninger.

Alvorlige bivirkninger

Følgende bivirkninger er meget alvorlige og kan kræve omgående behandling. Hvis du oplever nogle

af de følgende bivirkninger, skal du straks stoppe med at tage medicinen og søge læge.

Meget sjældne bivirkninger:

kan forekomme hos op til én ud af 10.000 patienter

Blødning fra hud og slimhinder og blå mærker pga. forandringer i blodet (for få blodplader).

Almen sløjhed, tendens til betændelse (infektioner) især halsbetændelse og feber pga. forandringer i

blodet (for få hvide blodlegemer).

Alvorlig blodmangel med gulsot pga. nedbrydning af blodceller (hæmolytisk anæmi).

Pludseligt hududslæt, åndedrætsbesvær og besvimelse (inden for minutter til timer) pga. overfølsomhed

(anafylaktisk reaktion).

Blæreformet udslæt og betændelse i huden, især på hænder og fødder samt i og omkring munden ledsaget

af feber (Steven-Johnson syndrom).

Kraftig afskalning og afstødning af hud.

Vejrtrækningsbesvær hos personer med anlæg herfor (bronkospasme).

Angioødem, med symptomer som opsvulmet ansigt, læber, hals eller tunge.

Andre bivirkninger

Sjældne bivirkninger:

kan forekomme hos op til én ud af 1.000 patienter

Nældefeber, udslæt.

Forhøjede leverenzymværdier.

Meget sjældne bivirkninger:

kan forekomme hos op til én ud af 10.000 patienter

Allergiske reaktioner (overfølsomhedsreaktioner).

Påvirkning af leverens funktion. Kan være alvorligt. Hvis du oplever gulfarvning af øjnene (gulsot), skal

du kontakte lægen.

Ved langtidsbehandling kan muligheden for nyreskade ikke udelukkes.

Indberetning af bivirkninger

Hvis du oplever bivirkninger, bør du tale med din læge, sygeplejerske eller apoteket. Dette gælder også

mulige bivirkninger, som ikke er medtaget i denne indlægsseddel. Du eller dine pårørende kan også

indberette bivirkninger direkte til Lægemiddelstyrelsen via de oplysninger, der fremgår herunder.

Lægemiddelstyrelsen

Axel Heides Gade 1

DK-2300 København S

Websted: www.meldenbivirkning.dk

E-mail: dkma@dkma.dk

Ved at indrapportere bivirkninger kan du hjælpe med at fremskaffe mere information om sikkerheden af

dette lægemiddel.

5.

Opbevaring

Opbevar lægemidlet utilgængeligt for børn.

Brug ikke lægemidlet efter den udløbsdato, der står på pakningen (efter EXP). Udløbsdatoen er den sidste

dag i den nævnte måned.

Spørg på apoteket, hvordan du skal bortskaffe medicinrester. Af hensyn til miljøet må du ikke smide

medicinrester i afløbet, toilettet eller skraldespanden.

6.

Pakningsstørrelser og yderligere oplysninger

Paracetamol Orifarm

indeholder:

Aktivt stof: Paracetamol

Øvrige indholdsstoffer: pregelatineret stivelse, povidon, natriumstivelsesglycolat, stearinsyre,

hypromellose, macrogol

Udseende og pakningsstørrelser

Udseende

Paracetamol Orifarm er en hvid til råhvid filmovertrukken tablet, mærket "PARA500” på den ene side og

med delekærv på den anden side.

Pakningstørrelser

Blister (PVC/aluminium): 30, 50 og 100 filmovertrukne tabletter

Beholder (HDPE) med skruelåg: 50, 100, 200, 300, 400, 500, 1000 filmovertrukne tabletter

Ikke alle pakningsstørrelser er nødvendigvis markedsført.

Indehaver af markedsføringstilladelsen og fremstiller

Orifarm A/S

Energivej 15

5260 Odense S

Danmark

info@orifarm.com

Dette lægemiddel er godkendt i EEAs medlemslande under følgende navne:

Danmark, Sverige

Paracetamol Orifarm

Denne indlægsseddel blev senest revideret 01/2018

16-1-2018

Yunnan Feng Shi Ling capsules – counterfeit

Yunnan Feng Shi Ling capsules – counterfeit

Yunnan Feng Shi Ling capsules contain the undeclared substance paracetamol.

Therapeutic Goods Administration - Australia

27-2-2014

Paracetamol use during pregnancy

Paracetamol use during pregnancy

A new Danish study suggests a possible connection between mothers' use of paracetamol painkillers during pregnancy and the risk of developing disorders like ADHD (attention deficit hyperactivity disorder) in children.

Danish Medicines Agency

3-8-2012

Danish Pharmacovigilance Update, 21 June 2012

Danish Pharmacovigilance Update, 21 June 2012

Among the topics covered in this issue of Danish Pharmacovigilance Update are: Decrease in the number of intoxications and suicide attempts using drugs containing acetylsalicylic acid or paracetamol.

Danish Medicines Agency

30-8-2018

Consultation: Referral of proposed amendment to the current Poisons Standard to the meeting of the ACMS, March 2019

Consultation: Referral of proposed amendment to the current Poisons Standard to the meeting of the ACMS, March 2019

Advisory Committee on Medicines Scheduling to consider upscheduling of modified release paracetamol to 'Pharmacist Only'. Closing date 31 October 2018

Therapeutic Goods Administration - Australia

30-8-2018

Modified release paracetamol

Modified release paracetamol

Advisory Committee on Medicines Scheduling to consider upscheduling of modified release paracetamol to 'Pharmacist Only'

Therapeutic Goods Administration - Australia